Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λβώβου και Σοκάλ κύριος Δημήτριος. (γεν. 1971).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Βαδίμ Νικολάγεβιτς Ρούντιουκ γεννήθηκε στο χωριό Κριβόρουντκα της Επαρχίας Κρασιλώβου του Νομού Χμιελνικίου της Ουκρανίας στις 13 Νοεμβρίου 1971. Αποφοίτησε από το Τμήμα Ιστορίας του Πανεπιστημίου Κιέβου το 1994. Στις 19 Ιουνίου 1994 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Κιέβου Φιλάρετο. Στις 22 Ιανουαρίου 1995 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον ίδιο Μητροπολίτη. Τον Οκτώβριο του 1995 εκάρη μοναχός. Το Πάσχα του 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου (του Πατριαρχείου Κιέβου) το 2000. Στις 6 Ιουλίου 2000 διορίστηκε Πρύτανης της Θεολογικής Ακαδημίας και του Θεολογικού Σεμιναρίου Κιέβου. Στις 16 Ιουλίου 2000 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Κιέβου Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λβώβου και Σοκάλ Ανδρέα, Λούτσκ και Βολυνίας Ιάκωβο, τον Αρχιεπίσκοπο Τσερνοβικίου και Κιτσμάν Βαρλαάμ και τους Επισκόπους Μπελοτσερκώβου Αλέξανδρο και Τσερνιγόβου και Νιέζιν Νίκωνα. Στις 23 Ιανουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 21 Ιανουαρίου 2009 σε Μητροπολίτη. Στις 21 Οκτωβρίου 2009 τοποθετήθηκε Μητροπολίτης Περεγιασλάβας Χμιελνικίου και Μπορισπόλεως. Στις 27  Ιουλίου 2010 εξελέγη Μητροπολίτης Λβώβου και Σοκάλ και απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του Πρύτανη της Θεολογικής Ακαδημίας και Σεμιναρίου Κιέβου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.