Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λούτσκ και Βολυνίας κυρός Ιακώβ. (1942-2004).
(Πατριαρχείο Κιέβου).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Δημητρίεβιτς Πάντσουκ γεννήθηκε στις 5 Οκτωβρίου 1931 στο χωριό Λοσιάτιν της Επαρχίας Κρεμένετς του Νομού Τερνοπόλεως της Ουκρανίας . Στις 29 Οκτωβρίου 1958 εκάρη μοναχός. Στις 4 Δεκεμβρίου 1958 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Λβώβου και Τερνοπόλεως Παλλάδιο. Το Νοέμβριο του 1961 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Γουρία. Το 1966 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Στις 8 Αυγούστου 1974 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1974 μέχρι το 1982 διετέλεσε Ηγούμενος της Λαύρας του Ποτσαέβου. Στις 14 Δεκεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Ποτσαέβου, Βικάριος της Επισκοπής Τερνοπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Νικόδημο, Οδησσού και Χερσώνος Λεόντιο, Βιννίτσης και Βρατσλάβας Αγαθάγγελο, τους Αρχιεπισκόπους Τσερνιγόβου και Νιέζιν Αντώνιο, Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας Θεοδόσιο, Ροβνό και Οστρόγκ Ειρηναίο, Ζιτόμιρ και Όβρουτς Ιώβ, Τερνοπόλεως και Κρεμένετς Λάζαρο και τους Επισκόπους Σουμύ και Αχτύρκας Νικάνορα, Δονέτσκ και Βοροσίλοφγκραδ Ιωαννίκιο, Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ Ευθύμιο, Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου Βασίλειο, Βολυνίας και Λούτσκ Βαρθολομαίο, Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ Νήφωνα, Λβώβου και Δρογόμπιτς Ανδρέα, Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε Γλέμπ, Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Βασίλειο, Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ονούφριο και Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Ιωνάθαν. Τον Ιανουάριο του 1991 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Τερνοπόλεως. Το 1992 συμμετείχε με τον Μητροπολίτη Φιλάρετο Ντενισένκο στην ίδρυση του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 11 Ιουνίου 1992 καθαιρέθηκε από την Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου τοποθετήθηκε Επίσκοπος Τερνοπόλεως και Κρεμένετς στις 10 Ιουνίου 1992. Το 1993 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 30 Δεκεμβρίου 1993 τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Βιννίτσης.  Στις 12 Απριλίου 1995 εξελέγη Μητροπολίτης Λούτσκ και Βολυνίας. Στις 23 Νοεμβρίου 1995 τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Τερνοπόλεως και Μπούτσας.. Εκοιμήθη στο Κίεβο στις 16 Μαρτίου 2004, ύστερα από μακρά ασθένεια.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.