Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2001

ΕΤΟΣ 2001

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Σμύρνης κυρός Αγαθάγγελος. (+ 16-03-2001).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζνεπόλεως κυρός Αβενήρ. (+ 15-06-2001).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Στόιτσεφ Αρναούντωφ γεννήθηκε στις 24 Μαρτίου 1930 στο χωριό Κόστιεβο της Φιλιππουπόλεως. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1955. Το 1961 μετέβη στη Βιέννη και εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Επισκοπής Βιέννης του Πατριαρχείου Ρωσίας. Κατά την εκεί παραμονή του σπούδασε Σλαβική Ιστορία και Τέχνη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Ιανουαρίου 1963 από τον Επίσκοπο Βιέννης και Αυστρίας Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 6 Απριλίου 1975 από τον Αρχιεπίσκοπο Βιέννης και Αυστρίας Ειρηναίο. Στις 26 Αυγούστου 1972 εκάρη μοναχός. Στις 19 Οκτωβρίου 1979 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Μπάντεν-Μπάντεν της Γερμανίας. Το 1990 εντάχθηκε στον κλήρο της Μητροπόλεως Δυτικής Ευρώπης του Πατριαρχείου Βουλγαρίας. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Βιέννη. Στις 14 Σεπτεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε Επίσκοπος από την αποσχισθείσα ομάδα του Μητροπολίτη Νευροκοπίου Ποιμένα. Την 1 Οκτωβρίου 1998 μετά τη Μείζονα και Υπερτελή Σύνοδο της Σόφιας έγινε δεκτός στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας ως τιτουλάριος Επίσκοπος Ζνεπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης. Εκοιμήθη στις 15 Ιουνίου 2001.

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Σουμαδίας κυρός Σάββας. (+ 17-06-2001).
(Πατριαρχείο Σερβίας
).

    Ο κατά κόσμον Σβέτοτσαρ Βούκοβιτς γεννήθηκε στη Σέντα στις 13 Απριλίου 1930. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Στις 4 Δεκεμβρίου 1959 εκάρη μοναχός και την επομένη χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 15 Μαΐου 1961 ανακηρύχθηκε διδάκτωρ Θεολογίας. Στις 3 Ιουνίου 1961 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 23 Ιουλίου 1961 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοραβικίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Μπάτσκας Νικάνορα και Βανάτου Βησσαρίωνα. Διετέλεσε Καθηγητής της Λειτουργικής στη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου από το 1961 μέχρι το 1967. Στις 16 Ιουλίου 1967 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ανατολικής Αμερικής και Καναδά. Στις 21 Μαΐου 1977 εξελέγη Επίσκοπος Σουμαδίας. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Βανάτου από το 1980 μέχρι το 1985 και τοποτηρητής της Επισκοπής Τιμισοάρας από το 1980 μέχρι την κοίμησή του. Επίσης διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Δυτικής Αμερικής το 1988 και της Επισκοπής Μπάτσκας από το 1986 μέχρι το 1990. Από το 1980 μέχρι  το 1991 διετέλεσε Μέλος της Επιτροπής Διαλόγου με τη Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία. Εκοιμήθη στις 17 Ιουνίου 2001.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νιζνίι Νοβγορόδου κυρός Νικόλαος. (+ 21-06-2001).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βασίλιεβιτς Κουτέπωφ γεννήθηκε στις 4 Οκτωβρίου 1924 στο Νομό Τούλας. Τον Οκτώβριο του 1946 διορίστηκε Γραμματέας του Αρχιεπισκόπου Τούλας. Στη θέση αυτή παρέμεινε μέχρι το 1952. Στις 12 Ιουλίου 1953 χειροτονήθηκε Διάκονος και εισήλθε στον κλήρο της Επισκοπής Βόλογδα. Τον Ιούνιο του 1958 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Τον Νοέμβριο του 1959 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και στις 20 Δεκεμβρίου του ίδιου έτους εκάρη μοναχός. Στις 28 Αυγούστου 1961 προήχθη στο βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Σεπτεμβρίου 1961 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Πιτιρίμ, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Χερσώνος και Οδησσού Βόρι, τους Αρχιεπισκόπους Έδμοντον και Καναδά Παντελεήμονα, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο και τους Επισκόπους Ποδόλσκ Κυπριανό, Κοστρομά και Γκάλιτς Νικόδημο και Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο. Στις 9 Οκτωβρίου 1963 εξελέγη Επίσκοπος Όμσκ και Τιούμεν και στις 16 Δεκεμβρίου 1969 Επίσκοπος Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ. Την 1 Δεκεμβρίου 1970 εξελέγη Επίσκοπος Βλαδίμης και Σουσδαλίας. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1972 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ριαζάν και Κασιμώβου από τις 11 Αυγούστου 1972 μέχρι τις 11 Οκτωβρίου 1972. Στις 17 Απριλίου 1975 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Καλούγας και Μπορώβου και στις 11 Ιουνίου 1977 Αρχιεπίσκοπος Γκόρκι και Αρζαμά. Την 1 Οκτωβρίου 1990 ονομάστηκε Αρχιεπίσκοπος Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά. Στις 25 Φεβρουαρίου 1991 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στις 21 Ιουνίου 2001 ύστερα από καρδιακό επεισόδιο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπαρναούλης και Αλτάισκ κυρός Αντώνιος. (+ 08-07-2001).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιβάν Ιβάνοβιτς Μασέντιτς γεννήθηκε στις 20 Απριλίου 1961 στην περιοχή του Λβωβ. Το 1982 εκάρη μοναχός. Στη συνέχεια χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 25 Φεβρουαρίου 1984 Πρεσβύτερος από το Μητροπολίτη Βλαδίμης και Σουσδαλίας Σεραπίωνα. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης και από το 1990 στην Επισκοπή Σταυρουπόλεως και Μπακού όπου μετατέθηκε ο Μητροπολίτης Γεδεών. Εκεί υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος Αζερμπαϊτζάν. Το 1990 προσχώρησε στους σχισματικούς της Ουκρανίας, γρήγορα όμως επέστρεψε στο Πατριαρχείο Ρωσίας. Στις 19 Μαρτίου 1994 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπαρναούλης και Αλτάισκ. Εκοιμήθη στις 8 Ιουλίου 2001 συνεπεία καρδιακού επεισοδίου. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στις 10 Ιουλίου, προεξάρχοντος του τοποτηρητού Αρχιεπισκόπου Νέας Σιβηρίας και Μπερδίνσκ Τύχωνος.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Αμερικής κυρός Βικτωρίνος. (+ 16-07-2001).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Βικτωρίνος Ούρζαχε γεννήθηκε στις 24 Ιουλίου 1912 στην περιοχή της Σουτσεάβας. Το 1937 εκάρη μοναχός. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1938. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Τσερναούτι. Το 1942 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1944 μέχρι το 1956 υπηρέτησε στα Ιεροσόλυμα. Το 1956 μετέβη στις Η.Π.Α. Στις 7 Αυγούστου 1966 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αμερικής και Καναδά. Στις 11 Ιουνίου 1973 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Ιανουαρίου 2001  παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στις 16 Ιουλίου 2001.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπαλάχνας κυρός Ιερόθεος. (+ 14-08-2001).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Ιβάνοβιτς Σομπόλεφ γεννήθηκε στις 27 Οκτωβρίου 1936 στην Αυτόνομη Δημοκρατία της Μορδοβίας. Την Θεολογία σπούδασε στην Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας. Το 1964 εκάρη μοναχός. Στις 29 Ιουλίου 1991 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπαλάχνας, Βικάριος της Επισκοπής Νιζνίι Νοβγορόδου. Εκοιμήθη στις 14 Αυγούστου 2001.

 

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας, Μήλου κυρός Δωρόθεος. (+ 14-08-2001).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ κυρός Θεοδόσιος. (+ 01-10-2001).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Μητροφάνης Νικώνοβιτς Ντίκουν γεννήθηκε στις 25 Νοεμβρίου 1926 στο Νομό Ροβνό της Ουκρανίας. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1955. Στις 25 Αυγούστου του ίδιου έτους εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ονήσιμο. Στις 28 Αυγούστου 1955 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 4 Σεπτεμβρίου 1955 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Βλαδίμης και Σουσδαλίας (1955-1958). Το 1958 διορίστηκε καθηγητής στο Θεολογικό Σεμινάριο της Βολυνίας. Το 1963 προήχθη στον βαθμό του Ηγουμένου. Το 1964 μετατέθηκε στο Θεολογικό Σεμινάριο της Οδησσού, όπου σύντομα διορίστηκε βοηθός Διευθυντή και στις 21 Μαρτίου 1966 Διευθυντής. Την ίδια ημέρα προήχθη στον βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Απριλίου 1967 ο Αρχιμανδρίτης Θεοδόσιος Ντίκουν εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο έγινε στο Κίεβο στις 4 Ιουνίου 1967. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο και τους Αρχιεπισκόπους Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Έδμοντον και Καναδά Παντελεήμονα, Ιρκούτσκ και Τσιτά Βενιαμίν, Ιβανοφρανκόβου και Κολόμνας Ιωσήφ, Χερσώνος και Οδησσού Σέργιο και Λβώβου και Τερνοπόλεως Νικόλαο. Στις 7 Οκτωβρίου 1967 εξελέγη Επίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Στις 7 Σεπτεμβρίου 1978 προήχθη στον βαθμό του Αρχιεπισκόπου. Στις 4 Οκτωβρίου 1979 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ αλλά λόγω της καταστάσεως της υγείας του δεν μπόρεσε να μεταβεί στο Βόλογδα. Έτσι στις 27 Δεκεμβρίου 1979 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αστραχανίου και Ενοταέβου. Στις 19 Φεβρουαρίου 1990 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ και στις 20 Μαρτίου 1990 Αρχιεπίσκοπος Ιβανοφρανκόβου και Κολόμνας. Τον Σεπτέμβριο του 1991 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βιννίτσης και Βρατσλάβας και το 1992 για δεύτερη φορά Αρχιεπίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Το 1996 προήχθη στον βαθμό του Μητροπολίτη. Εκοιμήθη την 1 Οκτωβρίου 2001.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σιδηροκάστρου κυρός Ιωάννης. (+ 08-10-2001).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.