Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ούζγκοροδ και Χούστ κύριος Κύριλλος. (γεν. 1963).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Ιλιάροβιτς Μιχάηλιουκ γεννήθηκε στο χωριό Σβέηκωβ της Επαρχίας Μοναστιρίσκας του Νομού Τερνοπόλεως της Ουκρανίας στις 5 Δεκεμβρίου 1963. Στις 26 Απριλίου 1986 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Αλέξανδρο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Τερνοπόλεως. Στις 19 Ιουλίου 1988 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Βολυνίας και Ροβνό Βαρλαάμ. Στις 24 Νοεμβρίου 1990 προσχώρησε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 22 Ιουνίου 2003 εκάρη μοναχός. Στις 23 Ιουλίου 2003 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Αυγούστου 2003 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ούζγκοροδ και Υποκαρπαθίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Κιέβου Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Μπελοτσερκώβου Αλέξανδρο, Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ Αντώνιο, Τσερνιγόβου και Νιέζιν Μιχαήλ και Βασιλικώβου Παγκράτιο. Στις 25 Δεκεμβρίου 2014 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας με τον ίδιο τίτλο. Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη νεοσύστατη Ορθόδοξη Εκκλησία της Ουκρανίας. Στις 5 Φεβρουαρίου 2019 ο τίτλος του μεταβλήθηκε σε "Ούζγκοροδ και Χούστ".

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.