Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2006

ΕΤΟΣ 2006

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζήλων κύριος Αμβρόσιος. 05-02-2006.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λουγκοζάνου κύριος Παΐσιος. 19-02-2006.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Παΐσιος Γκεόργκε γεννήθηκε στις 24 Οκτωβρίου 1971 στην Κούρτεα ντε ’ρτζες. Αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου της Τιμισοάρας το 1997 και από την Θεολογική Σχολή του ίδιου Πανεπιστημίου το 2001. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Αυγούστου 1999 και Πρεσβύτερος στις 7 Αυγούστου 1999. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Γκιούλα της Ουγγαρίας. Στις 19 Φεβρουαρίου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λουγκοζάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Τιμισοάρας.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης κύριος Παύλος. 04-03-2006.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Εκοιμήθη στις 13 Ιανουαρίου 2019. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κομάρνο κύριος Τύχων. 08-04-2006.
(Εκκλησία Τσεχίας και Σλοβακίας).

Εκοιμήθη στις 5 Ιουλίου 2017. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βίτσινας κύριος Ιωάννης. 02-07-2006.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Ιωάννης Τουνάρου γεννήθηκε στο Κομανέστι του Μπακάου στις 20 Φεβρουαρίου 1969. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1993. Τον Ιούνιο του 2001 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης Ιωσήφ και τον Νοέμβριο του 2001 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 2 Ιουλίου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βίτσινας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής.

 

 

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Αυστραλίας κύριος Ειρηναίος. 15-07-2006.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο Ειρηναίος Ντομπρίγεβιτς γεννήθηκε στο Κλήβελαντ του Οχάιο των Η.Π.Α. στις 6 Φεβρουαρίου 1955. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αγίου Βλαδιμήρου Νέας Υόρκης το 1982. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1994 από τον Μητροπολίτη Κεντρώας Αμερικής Χριστοφόρο και Πρεσβύτερος στις 27 Ιανουαρίου 1995. Στις 18 Ιανουαρίου 1995 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Μητρόπολη Κεντρώας Αμερικής. Στις 15 Ιουλίου 2006 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Αμφιλόχιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Δαμπροβοσνίας Νικόλαο, Χόνγκ Κόνγκ Νικήτα (Οικουμενικό Πατριαρχείο) και τους Επισκόπους Ζίτσης Χρυσόστομο, Σίτκας, ’νκορεϊτζ και Αλάσκας Νικόλαο (Μετροπόλια), Μπάτσκας Ειρηναίο, Όσιγεκ και Μπαράνιας Λουκιανό, Βράνιε Παχώμιο, Σουμαδίας Ιωάννη, Μπρανιτσέβου Ιγνάτιο, Μιλεσέβου Φιλάρετο, Βουδίμλιε και Νίκσιτς Ιωαννίκιο, Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Γρηγόριο, Μπρεγκαλνίτσης Μάρκο, Εγαρίου Πορφύριο και Λίπλιανης Θεοδόσιο. Στις 26 Μαΐου 2016 εξελέγη Επίσκοπος Ανατολικής Αμερικής.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μοραβικίου κύριος Αντώνιος. 23-07-2006.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο Αντώνιος Πάντελιτς γεννήθηκε στις 23 Ιουλίου 1970. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1996. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1989 και Πρεσβύτερος στις 5 Ιανουαρίου 1991. Στις 23 Ιουλίου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοραβικίου. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Παύλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Αμφιλόχιο, Δαμπροβοσνίας Νικόλαο, τον Αρχιεπίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο (Πατριαρχείο Ρωσίας) και τους Επισκόπους Σάμπατς Λαυρέντιο, Σβορνικίου και Τούζλας Βασίλειο, Βανάτου Νικάνορα, Μπάτσκας Ειρηναίο, Όσιγεκ και Μπαράνιας Λουκιανό, Βράνιε Παχώμιο, Σουμαδίας Ιωάννη, Μιλεσέβου Φιλάρετο, Δαλματίας Φώτιο, Πολόγου και Κουμανόβου Ιωακείμ, Βουδίμλιε και Νίκσιτς Ιωαννίκιο, ’νω Καρλοβικίου Γεράσιμο, Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Ειρηναίο, Χβόσνου Αθανάσιο και Εγαρίου Πορφύριο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χοτίνσκ κύριος Μελέτιος. 31-07-2006.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βαλεντίνος Βλαδιμήροβιτς Εγορένκο γεννήθηκε στις 17 Ιουλίου 1962. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1996. Στις 3 Δεκεμβρίου 1986 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Αγίας Τριάδος Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Δεκεμβρίου 1986 από τον Αρχιεπίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Σεραπίωνα και Πρεσβύτερος στις 6 Ιανουαρίου 1991 από τον Επίσκοπο Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ονούφριο. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Λβώβου και Τσερνοβικίου. Στις 24 Ιουνίου 1992 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 31 Ιουλίου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χοτίνσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Τσερνοβικίου. Στις 23 Νοεμβρίου 2013 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 16 Σεπτεμβρίου 2014 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης. Στις 17 Αυγούστου 2016 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σερπουχώβου κύριος Ρωμανός. 10-08-2006.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γεννάδιος Μιχαήλοβιτς Γαβρίλωφ γεννήθηκε στις 3 Φεβρουαρίου 1957 στο Κολτσούγκινο του Βλαδιμήρ. Στις 17 Δεκεμβρίου 1981 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Δεκεμβρίου 1981 και Πρεσβύτερος στις 20 Δεκεμβρίου 1981 από τον Αρχιεπίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Σεραπίωνα. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Βλαδίμης και Σουσδαλίας (1981-1987), Κισινιώβου και Μολδαβίας (1987-1991) και Μόσχας (1991-2006). Στις 6 Ιανουαρίου 1988 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Αρχιερατικός Επίτροπος Μπαλατσιχίνσκ (1993-1995) και Δημητρώβου (1995-2005). Στις 10 Αυγούστου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σερπουχώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, τους Αρχιεπισκόπους Μοζάισκ Γρηγόριο, Τούλας και Μπελιώβου Αλέξιο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο, Κούρσκ και Ρίλσκ Γερμανό, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Κύριλλο και τους Επισκόπους Μπιρομπιτζάν και Κουλντούρσκη Ιωσήφ, Βίντνογε Τύχωνα και Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νταούγκαυπιλς κύριος Αλέξανδρος. 19-08-2006.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Ιγκόρεβιτς Ματρένιν γεννήθηκε στις 6 Σεπτεμβρίου 1973. Στις 20 Απριλίου 1997 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Μαρτίου 1998 από τον Αρχιεπίσκοπο Ρίγας και Λατβίας Αλέξανδρο και Πρεσβύτερος στις 6 Σεπτεμβρίου 1998. Στις 21 Ιουλίου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Αυγούστου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νταούγκαυπιλς, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ρίγας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Ρίγας και Λατβίας Αλέξανδρο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Τομπόλσκ και Τιούμεν Δημήτριο, Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και τους Επισκόπους Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Λουμπερτσή Βενιαμίν, Γεγκωρέβου Μάρκο, Μπρονίτσης Αμβρόσιο και Σερπουχώβου Ρωμανό. Στις 12 Μαρτίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Νταούγκαυπιλς και Ρέζεκνε.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπελγορόδου Δνειστέρου κύριος Αλέξιος. 19-08-2006.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

   Ο κατά κόσμον Σέργιος Αλεξάνδροβιτς Γκρόχ γεννήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου 1972 στο Δνεπροπετρώβ. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1999. Στις 20 Δεκεμβρίου 1992 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Ιανουαρίου 1993 και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 1993. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Οδησσού. Στις 19 Αυγούστου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπελγορόδου Δνειστέρου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Οδησσού. Στις 22 Νοεμβρίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 20 Δεκεμβρίου 2012 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπάλτας και Ανανιέβου. Στις 17 Αυγούστου 2018 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ κύριος Αρίσταρχος. 20-08-2006.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βαδίμ Ανατόλιεβιτς Σμυρνώφ γεννήθηκε στις 17 Ιανουαρίου 1959 στο Κεμέροβο. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1988. Στις 27 Μαρτίου 1998 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Απριλίου 1998 από τον Επίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο και  Πρεσβύτερος στις 19 Ιουλίου 1998. Στις 21 Ιουλίου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 20 Αυγούστου 2006 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Ρίγας και Λατβίας Αλέξανδρο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Πένζας και Κουζνέτσκ Φιλάρετο, Τομπόλσκ και Τιούμεν Δημήτριο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο, πρώην Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ Σωφρόνιο, Τόμσκ και Ασινόβου Ροστισλάβο, Βερεγίας Ευγένιο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Κύριλλο, Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο και τους Επισκόπους Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Μπρονίτσης Αμβρόσιο, Σερπουχώβου Ρωμανό και Νταούγκαυπιλς Αλέξανδρο. Στις 26 Ιουλίου 2012 ο τίτλος της Επισκοπής μεταβλήθηκε σε "Κεμερόβου και Προκοπιέβου". Την 1 Αυγούστου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαγκνιτογκόρσκ κύριος Θεοφύλακτος. 24-09-2006.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ντενίς Ανατόλιεβιτς Κουριάνωφ γεννήθηκε στις 27 Αυγούστου 1974 στο Γκρόζνι της Τσετσενίας. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2003. Στις 5 Απριλίου 1994 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου Γεδεών. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Απριλίου 1994 από τον Επίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο και Πρεσβύτερος στις 5 Ιουνίου 1994. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου. Τον Δεκέμβριο του 2004 διορίστηκε Γραμματέας της Επισκοπής Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου. Στις 28 Αυγούστου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Σεπτεμβρίου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μαγκνιτογκόρσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ Ιώβ, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Βερεγίας Ευγένιο, Ελίστας και Καλμίκιας Ζωσιμά και τους Επισκόπους Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Κρασνογκόρσκ Σάββα, Μπακού και Κασπίας Αλέξανδρο, Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου Θεοφάνη, Μπρονίτσης Αμβρόσιο και Γέισκ Τύχωνα. Στις 6 Οκτωβρίου 2008 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρονίτσης, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας και του ανατέθηκε η διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στο Τουρκμενιστάν. Στις 31 Μαρτίου 2009 εξελέγη Επίσκοπος Σμολένσκ και Βιασμά. Στις 22 Μαρτίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Πιατιγκόρσκ και Τσερκέσκ. Την 1 Φεβρουαρίου 2014 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πετερχώβου κύριος Μάρκελλος. 27-09-2006.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 14 Μαρτίου 2019. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως κύριος Ιερεμίας. 14-10-2006.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μπουένος ’υρες κύριος Σιλουανός. 15-10-2006.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κορινθίας κύριος Διονύσιος. 15-10-2006.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαρεώτιδος κύριος Γαβριήλ. 04-11-2006.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κανώπου κύριος Σπυρίδων. 05-11-2006.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Εκοιμήθη στις 31 Οκτωβρίου 2013. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νιτρίας κύριος Νικόδημος. 12-11-2006.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αργυροκάστρου κύριος Δημήτριος. 16-11-2006.
(Εκκλησία της Αλβανίας).

    Ο Δημήτριος Ντικμπασάνης γεννήθηκε το 1940 και κατάγεται από τις Σέρρες. Μοναχός εκάρη στην Ιερά Μονή Αγίας Αικατερίνης Σινά. Διετέλεσε Καθηγητής στην Εκκλησιαστική Σχολή Πάτμου και τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Αργυροκάστρου. Στις 16 Νοεμβρίου 2006 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Αργυροκάστρου. Την χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας Αναστάσιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βερατίου Ιγνάτιο και Κορυτσάς Ιωάννη.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυδωνίας και Αποκωρώνου κύριος Δαμασκηνός. 18-11-2006.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Απολλωνίας κύριος Νικόλαος. 19-11-2006.
(Εκκλησία της Αλβανίας).

    Ο Νικόλαος Χίκα γεννήθηκε στις 26 Ιανουαρίου 1972 στην Αλβανία. Βαπτίστηκε Ορθόδοξος Χριστιανός στις 11 Μαρτίου 1995 στο χωριό Βάλτα της Μητροπόλεως Τριφυλίας. Το 2001 χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 2005. Στις 19 Νοεμβρίου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Απολλωνίας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Τιράνων. Στις 7 Απριλίου 2016 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Απολλωνίας και Φίερι.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρούγιας κύριος Αντώνιος. 21-11-2006.
(Εκκλησία της Αλβανίας).

    Ο Αντώνιος Μερντάνι γεννήθηκε το 1969. Στις 21 Νοεμβρίου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κρούγιας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Τιράνων. Στις 7 Απριλίου 2016 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Ελβασανίου.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κολουέζι κύριος Μελέτιος. 25-11-2006.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νειλουπόλεως κύριος Γεννάδιος. 26-11-2006.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπογορόδου κύριος Ελισαίος. 26-11-2006.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ηλίας Βλαδιμήροβιτς Γκανάμπα γεννήθηκε στο Λένινγκραδ την 1 Αυγούστου 1962. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1986. Στις 17 Νοεμβρίου 1985 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Νοεμβρίου 1985 από τον Αρχιεπίσκοπο Τιχβίν Μελίτωνα και Πρεσβύτερος στις 18 Ιανουαρίου 1986. Το Πάσχα του 1997 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αντιοχείας από τις 8 Οκτωβρίου 2000 μέχρι το 2002. Στις 12 Μαρτίου 2002 τοποθετήθηκε επικεφαλής της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 26 Νοεμβρίου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπογορόδου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Χερσονήσου και τοποτηρητής της Επισκοπής Σούροζ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, τους Αρχιεπισκόπους Κέρτς Ανατόλιο, Βερολίνου και Γερμανίας Θεοφάνη, Ίστρας Αρσένιο, Χερσονήσου Ιννοκέντιο και τους Επισκόπους Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Βιέννης και Αυστρίας Ιλαρίωνα, Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου Θεοφάνη, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Μοραβικίου Αντώνιο (Πατριαρχείο Σερβίας), Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ Θεοδόσιο και Μπρονίτσης Αμβρόσιο. Στις 27 Δεκεμβρίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος Σούροζ. Την 1 Φεβρουαρίου 2010 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 28 Δεκεμβρίου 2017 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χάγης και Ολλανδίας.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπορισπόλεως κύριος Αντώνιος. 26-11-2006.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Ιβάνοβιτς Πάκανιτς γεννήθηκε στις 25 Αυγούστου 1967 στο χωριό Τσουμάλεβο της Υπερκαρπαθίας. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1995. Στις 4 Ιανουαρίου 1994 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Φιλάρετο. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Φεβρουαρίου 1994 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο και Πρεσβύτερος στις 7 Οκτωβρίου 1994 από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Φιλάρετο. Στις 14 Μαρτίου 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Νοεμβρίου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπορισπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ονούφριο, τους Αρχιεπισκόπους Τερνοπόλεως και Κρεμένετς Σέργιο, Λβώβου και Γαλικίας Αυγουστίνο, Χερσώνος και Ταυρικής Ιωάννη, Βισγορόδου Παύλο, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Μητροφάνη, Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ Φίλιππο και τους Επισκόπους Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας Γεώργιο, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Σεραφείμ, Τσερνιγόβου και Νιέζιν Αμβρόσιο, Βασιλικώβου Λουκά και Σβιατογκόρσκ Αρσένιο. Στις 24 Σεπτεμβρίου 2008 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 19 Ιανουαρίου 2013 σε Μητροπολίτη. Στις 25 Σεπτεμβρίου 2013 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Επισκοπής Μπορισπόλεως και Μπρόβαρι.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μοζαμβίκης κύριος Θεόδωρος. 27-11-2006.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μωκησσού κύριος Δημήτριος. 09-12-2006.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπολνίσης κύριος Εφραίμ. 31-12-2006.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Δαυΐδ Γκαμρεκελίτζε γεννήθηκε στη Βατούμη στις 24 Οκτωβρίου 1975. Στις 8 Απριλίου 1995 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Μαΐου 1996 από τον Επίσκοπο Βατούμης Ιώβ και Πρεσβύτερος στις 7 Απριλίου 1997 από τον Αρχιεπίσκοπο Ουρμπνίσης και Ρουΐσης Ιώβ. Στις 31 Δεκεμβρίου 2006 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπολνίσης. Στις 6 Σεπτεμβρίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 

 


Αναθεώρηση: Παρασκευή, 19 Απριλίου 2019.