Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βιννίτσης και Μογκιλώβου Ποδόλσκ κυρός Μακάριος. (1938-2007).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Νικήτιτς Σβίστουν γεννήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1938 στο Κίεβο. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου το 1960 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1965. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Οικουμενικό Ινστιτούτο του Μποσέ (Bossey) της Ελβετίας. Στις 22 Μαΐου 1968 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο και στις 28 Αυγούστου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Πρεσβύτερος στην Επισκοπή Κιέβου και Γαλικίας. Στις 28 Σεπτεμβρίου 1968 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο. Στις 31 Μαΐου 1970 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Ιουνίου 1970 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Ουμάν, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Στάρας Ζαγόρας Παγκράτιο (Πατριαρχείο Βουλγαρίας), τους Αρχιεπισκόπους Ζιτόμιρ και Όβρουτς Παλλάδιο, Λβώβου και Τερνοπόλεως Νικόλαο και τους Επισκόπους Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Θεοδόσιο και Τσερνιγόβου και Νιέζιν Βλαδίμηρο. Του ανατέθηκε η διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στον Καναδά και στις Η.Π.Α. (1970-1974). Στις 26 Δεκεμβρίου 1974 τοποθετήθηκε αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Παγκόσμιο Συμβούλιο Εκκλησιών. Στη θέση αυτή παρέμεινε μέχρι τις 10 Απριλίου 1978, οπότε επέστρεψε στην Ουκρανία ως Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 7 Σεπτεμβρίου 1979 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 12 Οκτωβρίου 1982 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας. Στις 26 Ιουνίου 1985 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής, επανήλθε όμως στη θέση του Αρχιεπισκόπου Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας στις 4 Οκτωβρίου του ίδιου έτους. Στις 19 Μαρτίου 1990 παύθηκε. Στις 20 Ιουλίου 1990 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κλίν, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και του ανατέθηκε και πάλι η διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στις Η.Π.Α. και στον Καναδά. Στις 19 Φεβρουαρίου 1992 παραιτήθηκε. Αντιτάχθηκε  ενεργά και δραστήρια στις αποσχιστικές ενέργειες τους Μητροπολίτη Κιέβου Φιλαρέτου. Στις 22 Ιουνίου 1992 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βιννίτσης και Βρατσλάβας. Από τις 4 Οκτωβρίου 1994 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Τουλτσίν και Βρατσλάβας έφερε τον τίτλο «Βιννίτσης και Μογκιλώβου Ποδόλσκ». Στις 11 Απριλίου 2001 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στη Βόννη της Γερμανίας στις 4 Ιουνίου 2007 συνεπεία μακράς και σοβαρής ασθενείας.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 03 Ιουνίου 2022.