Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος  πρώην Ούγκλιας κύριος Αντώνιος. (γεν. 1968).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Ανατόλιεβιτς Μπόροβικ γεννήθηκε στις 30 Μαρτίου 1968 στην πόλη Λουμπνύ της ομώνμυης Επαρχίας του Νομού Πολτάβας της Ουκρανίας. Το 1981 η οικογένειά του εγκαταστάθηκε στην Οδησσό. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 10 Δεκεμβρίου 1990 και Πρεσβύτερος στις 29 Αυγούστου 1993. Στις 24 Δεκεμβρίου 1990 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Οδησσού. Στις 7 Ιανουαρίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Οδησσού το 1993 και από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2001. Στις 18 Μαΐου 2008 χειροτονήθηκε στο Κίεβο Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ουμάν και Ζβενιγκορόδου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Οδησσού και Ισμαήλ Αγαθάγγελο, Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λάζαρο, τους Αρχιεπισκόπους Τουλτσίν και Βρατσλάβας Ιωνάθαν, Όβρουτς και Κοροστέν Βησσαρίωνα, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη και τους Επισκόπους Χανκόβου Πέτρο, Μπορισπόλεως Αντώνιο, Νιέζιν και Πριλούκη Ειρηναίο, Σεπετόφκας και Σλαβούτας Βλαδίμηρο, Σουμύ και Αχτύρκας Ιλάριο, Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη Ευλόγιο, Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας Παντελεήμονα, Γιαγκότιν Σεραφείμ, Νέας Κάχοβκας και Μπερισλάβου Ιωάσαφ και Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο. Στις 11 Νοεμβρίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος Αλεξανδρείας και Σβιτλοβοδσκόβου. Στις 20 Δεκεμβρίου 2012 παύθηκε και περιορίστηκε στην Ιερά Μονή Ποτσαέβου. Στις 16 Σεπτεμβρίου 2014 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ούγκλιας, Βικάριος της Επισκοπής Χούστ. Στις 3 Απριλίου 2019 παύθηκε.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.