Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας κύριος Μιχαήλ. (γεν. 1964).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Μαρισέλ Φιλήμων γεννήθηκε στις 25 Ιανουαρίου 1964 στο χωριό Μάτκα (Matca) της Κομητείας Γαλατσίου της Ρουμανίας. Στις 7 Ιανουαρίου 1986 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τσέρνικας. Το καλοκαίρι του ίδιου έτους εντάχθηκε στην αδελφότητα της Ιεράς Μονή Μπρανκοβεάνου κοντά στην Κούρτεα ντε Άρτζες. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Απριλίου 1987 από τον Επίσκοπο Άρτζες Καλλίνικο και Πρεσβύτερος στις 11 Σεπτεμβρίου 1987 από τον ίδιο Επίσκοπο. Το 1991 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Σιμπίου. Στις 9 Ιουνίου 1993 αναγορεύθηκε διδάκτωρ της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης ενώ παράλληλα παρακολούθησε μαθήματα στο Τμήμα Φιλολογίας του ίδιου Πανεπιστημίου. Στις 22 Ιανουαρίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 2003 μέχρι το 2008 υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αναλήψεως του Σωτήρος στο Ντητρόιτ των Η.Π.Α. Στις 20 Απριλίου 2008 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Βουκουρεστίου Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Τιργοβιστίου Νήφων, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Τόμιδος Θεοδόσιο, και τους Επισκόπους Άρτζες και Μουσκελούλου Καλλίνικο, Κάτω Δουνάβεως Κασσιανό, Καμπινεάνου Κυπριανό, Πραχοβεάνου Βαρσανούφιο και Σλάτινας Ειρηναίο.