Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2011

ΕΤΟΣ 2011

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βιάτκας και Σλομποδά κυρός Χρύσανθος. (+ 04-01-2011).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιάκωβος Αντώνοβιτς Τσεπίλ γεννήθηκε στις 24 Ιουνίου 1937 στο Νομό Ροβνό της Ουκρανίας. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1967. Στις 18 Ιουνίου 1967 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Φιλάρετο. Στις 15 Μαρτίου 1970 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1970 τοποθετήθηκε Εφημέριος στο Πετροζαβόδσκ, το οποίο τότε ανήκε στην Επισκοπή Λένινγκραδ και διορίστηκε Αρχιερατικός Επίτροπος Ολονέτς. Στις 30 Μαρτίου 1971 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο. Στις 28 Απριλίου 1971 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Απριλίου 1978 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κυρόβου και Σλομποδά. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Βιμπόργου Κύριλλο και τους Επισκόπους Τιχβίν Μελίτωνα, Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Δαμασκηνό και Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Ισίδωρο. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1988 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 21 Απριλίου 1994 ο τίτλος της Επισκοπής έγινε «Βιάτκας και Σλομποδά». Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στις 4 Ιανουαρίου 2011.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κλουζίου, Αλμπέι, Κρισανίου και Μαραμούρες κυρός Βαρθολομαίος. (+ 31-01-2011).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Βαλέριος Ανανία γεννήθηκε στο Γκλάβιλε της Βάλτσεα στις 18 Μαρτίου 1921. Στις 2 Φεβρουαρίου 1941 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Μαρτίου 1942 και Πρεσβύτερος το 1967. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Σιμπίου το 1948. Το 1958 συνελήφθη από το καθεστώς και φυλακίστηκε. Το 1964 ελευθερώθηκε και εστάλη στις Η.Π.Α. όπου παρέμεινε μέχρι το 1976. Στις 7 Φεβρουαρίου 1993 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Βάδου, Φελεάκου και Κλουζίου. Στις 4 Νοεμβρίου 2005 η Αρχιεπισκοπή Βάδου προήχθη σε Μητρόπολη και ο Αρχιεπίσκοπος Βαρθολομαίος σε Μητροπολίτη. Από τις 18 Ιανουαρίου 2006 άρχισε να τιτλοφορείται Μητροπολίτης Κλουζίου, Αλμπέι, Κρισανίου και Μαραμούρες. Ενθρονίστηκε ως Μητροπολίτης στο Κλούζ-Ναπόκα στις 25 Μαρτίου 2006. Εκοιμήθη στις 31 Ιανουαρίου 2011.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη κυρός Τύχων. (+ 18-02-2011).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βικτώροβιτς Ζηλιάκωφ γεννήθηκε στις 9 Ιουλίου 1968 στο Λουγκάνσκ. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1992 και Πρεσβύτερος στις 22 Μαΐου 1993. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου το 1998 και στη συνέχεια εγγράφηκε στη Θεολογική Ακαδημία του Ούζγκοροδ. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Λουγκάνσκ. Στις 11 Ιανουαρίου 2009 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 29 Νοεμβρίου 2009 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λουγκάνσκ και Αλτσέφσκ Ιωαννίκιο, τους Αρχιεπισκόπους Μπελογορόδου Νικόλαο, Μπορισπόλεως Αντώνιο και τους Επισκόπους Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ Αγαπητό, Νιέζιν και Πριλούκσκη Ειρηναίο, Μακαρώβου Ιλαρίωνα, Γιαγκότιν Σεραφείμ, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο, Βασιλικώβου Παντελεήμονα και Ρόβενκι Βλαδίμηρο. Εκοιμήθη στο Κίεβο στις 18 Φεβρουαρίου 2011 συνεπεία καρδιακού επεισοδίου.

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Αμισού κυρός Νικόλαος. (+ 13-03-2011).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Λιουντινώβου κυρός Γεώργιος. (+ 01-04-2011).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Ιβάνοβιτς Γκριάζνωφ γεννήθηκε στις 26 Ιανουαρίου 1934 στο χωριό Μπεντρίν της Επαρχίας Κοβρώβου του Νομού Βλαδίμης. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1970. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Νοεμβρίου 1968 και Πρεσβύτερος στις 28 Αυγούστου 1969. Στις 2 Απριλίου 1972 εκάρη μοναχός. Το 1978 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Απριλίου 1989 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ. Στις 27 Δεκεμβρίου 1996 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λιουντινώβου, Βικάριος της Επισκοπής Καλούγας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2005 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη την 1 Απριλίου 2011.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βριούλων κυρός Επιφάνιος. (+ 09-05-2011).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών κυρός Διονύσιος. (+ 17-07-2011).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ντάλας και Νοτίου Αμερικής Δημήτριος. (+ 28-08-2011).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο κατά κόσμον Ρόμπερτ Ρόιστερ γεννήθηκε στο Teague του Τέξας στις 2 Νοεμβρίου 1923 σε οικογένεια Βαπτιστών. Το 1941 μαζί με την αδελφή του προσήλθε στην Ορθόδοξη πίστη από τον Προτεσταντισμό. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1954 από τον Επίσκοπο Ευκαρπίας Θεοδόσιο. Την ίδια χρονιά έλαβε άδεια και ίδρυσε μια Αγγλόφωνη ενορία στο Ντάλας, την οποία υπήγαγε το 1958 στη Μετροπόλια. Χάρη στις ενέργειές του μια ομάδα Ορθοδόξων του Μεξικό με επικεφαλής τον Ιωσήφ Κόρτες υ Όλμος έγινε δεκτή στην Μετροπόλια το 1972. Στις 22 Ιουνίου 1969 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπέρκλεϋ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αγίου Φραγκίσκου. Το 1970 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βασιγκτώνος, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Νέας Υόρκης. Στις 19 Οκτωβρίου 1971 εξελέγη Επίσκοπος Χάρτφορδ και Νέας Αγγλίας. Το 1978 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ντάλας και Νοτίου Αμερικής. Το 1980 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 31 Μαρτίου 2009 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη στις 28 Αυγούστου 2011.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κώου και Νισύρου κυρός Αιμιλιανός. (+ 08-09-2011),
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου κυρός Νικόδημος. (+ 15-09-2011).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Στεφάνοβιτς Ρούσνακ γεννήθηκε στις 4 Απριλίου 1921 στο χωριό Νταβίντοφτση της Επαρχίας Κιτσμάν του Νομού Τσερνοβικίου της Ουκρανίας. Στις 6 Ιανουαρίου 1945 εκάρη μοναχός. Στις 29 Απριλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 23 Φεβρουαρίου 1946 Πρεσβύτερος. Τον Νοέμβριο του 1958 τοποθετήθηκε επικεφαλής της πνευματικής αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Αυγούστου 1961 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο και τους Επισκόπους Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης Ιωάννη και Ποδόλσκ Κυπριανό. Στις 21 Απριλίου 1964 εξελέγη Επίσκοπος Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής. Στις 25 Φεβρουαρίου 1968 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 10 Απριλίου 1970 ονομάστηκε Έξαρχος Κεντρώας και Νοτίου Αμερικής. Στις 2 Ιουλίου 1970 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα τόσο του Αρχιεπισκόπου Αργεντινής όσο και του Εξάρχου Κεντρώας και Νοτίου Αμερικής. Την 1 Δεκεμβρίου 1970 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου. Από τις 24 Φεβρουαρίου 1971 μέχρι τις 6 Οκτωβρίου 1977 διετέλεσε τοποτηρητής Πατριαρχικός Έξαρχος Κεντρώας και Νοτίου Αμερικής. Στις 23 Νοεμβρίου 1983 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Λβώβου και Τερνοπόλεως και τοποτηρητής της Επισκοπής Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου. Στις 28 Μαρτίου 1984 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του τοποτηρητή της Επισκοπής Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου. Στις 9 Απριλίου 1985 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 28 Δεκεμβρίου 1988 μετωνομάστηκε Μητροπολίτης Λβώβου και Δρογόμπιτς. Στις 13 Σεπτεμβρίου 1989 για δεύτερη φορά εξελέγη Μητροπολίτης Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου. Από τον Απρίλιο του 1992 μέχρι τις 27 Μαΐου 1992 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Κιέβου και Προεδρεύων της Συνόδου της ανυψωθείσας σε Αυτόνομη Εκκλησίας της Ουκρανίας. Εκοιμήθη στις 15 Σεπτεμβρίου 2011.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυρηνείας κυρός Παύλος. (+ 01-10-2011).
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Παύλος Μαντοβάνης γεννήθηκε στη Λάρνακα της Κύπρου στις 21 Νοεμβρίου 1945. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1972. Υπηρέτησε ως Λαϊκός Ιεροκήρυκας στην Αρχιεπισκοπή Κύπρου και ως Καθηγητής στη Μέση Εκπαίδευση. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1980 από τον Επίσκοπο Σαλαμίνος Βαρνάβα και Πρεσβύτερος στις 4 Οκτωβρίου 1981 από τον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου Χρυσόστομο. Το 1985 αναγορεύθηκε διδάκτωρ της Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Οξφόρδης. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Λευκωσία από το 1981 μέχρι το 1988, ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μαχαιρά από τις 23 Οκτωβρίου 1988 μέχρι το 1993 και ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Κυρηνείας από τις 4 Νοεμβρίου 1993 μέχρι το 1994. Στις 10 Απριλίου 1994 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κυρηνείας. Εκοιμήθη την 1 Οκτωβρίου 2011.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αυστρίας κυρός Μιχαήλ. (+ 18-10-2011).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αδριανουπόλεως κυρός Δαμασκηνός. (+ 05-11-2011).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.