Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Κάχοβκας και Γκενιτσέσκ κύριος Φιλάρετος. (γεν. 1971).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γιούρι Ολέγκοβιτς Ζβέρεφ γεννήθηκε στις 10 Μαΐου 1971 στην πόλη Κάντιεφκα (το σημερινό Σταχάνωφ) του Νομού Λουγκάνσκ της Ουκρανίας. Αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή της Πολτάβας το 1994. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Ιανουαρίου 1995 από τον Αρχιεπίσκοπο Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ Θεοδόσιο και Πρεσβύτερος στις 15 Φεβρουαρίου 1995 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Πολτάβας. Στις 30 Μαρτίου 2007 εκάρη μοναχός. Στις 3 Μαΐου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου το 1999 και από τη Θεολογική Ακαδημία του Ούζγκοροδ το 2008. Στις 12 Φεβρουαρίου 2011 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου Επίσκοπος Νέας Κάχοβκας και Γκενιτσέσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη, Βισγορόδου Παύλο, Πολτάβας και Μίργοροδ Φίλιππο, Μπορισπόλεως Αντώνιο, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο και τους Επισκόπους Μακαρώβου Ιλάριο, Αλεξανδρείας και Σβιτλοβοδσκόβου Αντώνιο, Βασιλικώβου Παντελεήμονα, Δρογόμπιτς Φιλάρετο και Μπρόβαρι Θεοδόσιο. Στις 28 Ιουλίου 2017 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Αυγούστου 2020 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.