Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ομπουχώβου κύριος Ιωνάς. (γεν. 1971).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μάξιμος Αλεξάντροβιτς Τσερεπάνωφ γεννήθηκε στο Κίεβο στις 29 Δεκεμβρίου 1971. Το 1999 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου και το 2002 από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Στις 30 Μαρτίου 1995 εκάρη ρασοφόρος μοναχός και στις 24 Αυγούστου 1995 έλαβε το μικρό μοναχικό σχήμα. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Απριλίου 1995 από τον Μητροπολίτη Κιέβου Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 27 Αυγούστου 1995 από τον Αρχιεπίσκοπο Βιννίτσης και Μογκιλώβου Ποδόλσκ Μακάριο. Στις 26 Ιουλίου 1999 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ιωνίνσκη του Κιέβου. Στις 4 Νοεμβρίου 1999 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Δεκεμβρίου 2010 διορίστηκε Πρόεδρος του Συνοδικού Τμήματος για θέματα νεολαίας της Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 10 Σεπτεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Ομπουχώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ονούφριο, τους Αρχιεπισκόπους Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου και Βίσνεβε Αλέξανδρο και τους Επισκόπους Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ Αγαπητό, Νιέζιν και Πριλούκη Ειρηναίο, Μακαρώβου Ιλάριο, Γιαγκότιν Σεραφείμ, Αλεξανδρείας και Σβιτλοβοδσκόβου Αντώνιο, Βασιλικώβου Παντελεήμονα και Δρογόμπιτς Φιλάρετο. Στις 17 Αυγούστου 2017 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.