Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας κύριος Βλαδίμηρος. (γεν. 1979).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Βικτόροβιτς Σαμόχιν γεννήθηκε στο χωριό Σλιούζατσιχ της Επαρχίας Σκόπιν του Νομού Ριαζάν στις 18 Νοεμβρίου 1979. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 2005. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Νοεμβρίου 2004 από τον Αρχιεπίσκοπο Ριαζάν και Κασιμώβου Παύλο και Πρεσβύτερος στις 15 Φεβρουαρίου 2005 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ριαζάν. Στις 23 Ιουλίου 2011 εκάρη μοναχός. Στις 9 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Δεκεμβρίου 2011 στον Καθεδρικό Ναό του Σωτήρος Χριστού στη Μόσχα χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σκόπιν και Σάτσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Ριαζάν και Μιχαηλώβου Παύλο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Κουργάν και Σαδρίνσκ Κωνσταντίνο, Γεγκωρέβου Μάρκο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Αλέξανδρο, Κρασνογκόρσκ Ειρήναρχο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ποδόλσκ Τύχωνα, Βοσκρεσένσκ Σάββα και Κασιμώβου και Σασώβου Διονύσιο. Στις 30 Μαΐου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Τσιτά και Πετρώβου Ζαβαϊκάλης. Την 1 Φεβρουαρίου 2015 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 3 Ιουνίου 2016 εξελέγη Μητροπολίτης Χαμπαρόβου και Πριαμούρ. Στις 28 Δεκεμβρίου 2018 εξελέγη Μητροπολίτης Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.