Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σμολένσκ και Δορογκομπούη κύριος Ισίδωρος. (γεν. 1974).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ρωμανός Βλαδιμήροβιτς Τουπίκιν γεννήθηκε στο Κρασνογιάρσκ στις 27 Μαΐου 1974. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2003. Στις 31 Μαρτίου 2006 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 16 Απριλίου 2006 από τον Αρχιεπίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο και Πρεσβύτερος στις 19 Δεκεμβρίου 2006 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Γιαροσλάβου (2007-2009) ως Πρύτανης του Θεολογικού Σεμιναρίου Γιαροσλάβου. Στη συνέχεια υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας (2009-2013). Στις 17 Μαρτίου 2013 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Ντανίλωφ της Μόσχας Επίσκοπος Σμολένσκ και Βιασμά. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Γεγκωρέβου Μάρκο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ποδόλσκ Τύχωνα, Ορεχώβου Ζουέβου Παντελεήμονα και Βοσκρεσένσκ Σάββα. Στις 5 Μαΐου 2015 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Σμολένσκ και Ροσλάβλ". Στις 4 Μαΐου 2017 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Σμολένσκ και Δορογκομπούη". Στις 21 Μαΐου 2015 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.