Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φαγκαρασάνου κύριος Ιλαρίων. (γεν. 1955).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Ουρς γεννήθηκε στο χωριό Ρέτσεα (Recea) της Κομητείας Μπρασώφ της Ρουμανίας στις 4 Μαρτίου 1955. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1989. Στις18 Ιουλίου 1984 εκάρη ρασοφόρος μοναχός και στις 12 Νοεμβρίου 1984 έλαβε το μικρό μοναχικό σχήμα. Διάκονος χειροτονήθηκε  στις 17 Νοεμβρίου 1984 από τον Μητροπολίτη Τρανσυλβανίας Αντώνιο και Πρεσβύτερος στις 15 Αυγούστου 1987. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Σιμπίου. Το 2000 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Σιμπάτα ντε Σους (Sâmbăta de Sus). Στις 7 Ιουνίου 2015 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Σιμπάτα ντε Σους τιτουλάριος Επίσκοπος Φαγκαρασάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπή Σιμπίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Τρανσυλβανίας Λαυρέντιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ολτενίας Ειρηναίο, Βανάτου Ιωάννη, τον Αρχιεπίσκοπο Άλβας Ιούλιας Ειρηναίο και τους Επισκόπους Οραδίας Σωφρόνιο, Τούλτσεας Βησσαρίωνα,, Κοβάσνας και Χαργκίτας Ανδρέα, Ντέβας και Χουνεδορεάνου Γουρία και Σιναΐας Ιερώνυμο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.