Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιεραπύτνης και Σητείας κύριος Κύριλλος. (γεν. 1971).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Διαμαντάκης γεννήθηκε στους Κάτω Ασίτες Ηρακλείου στις 19 Ιουλίου 1971. Αποφοίτησε από το Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης το 1995. Στις 24 Ιουνίου 1995 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τοπλού Λασιθίου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Ιουνίου 1995 από τον Μητροπολίτη Ιεραπύτνης και Σητείας Ευγένιο και Πρεσβύτερος στις 17 Μαΐου 1998. Την ίδια ημέρα έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Ιανουαρίου 1999 διορίστηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Ιεραπύτνης. Από το 2001 μέχρι το 2005 διετέλεσε Κωδικογράφος της Ιεράς Επαρχιακής Συνόδου της Εκκλησία της Κρήτης, από το 2005 μέχρι το 2010 Υπογραμματέας αυτής και από το 2010 μέχρι το 2016 Αρχιγραμματέας. Στις 17 Οκτωβρίου 2016 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Μηνά Ηρακλείου Μητροπολίτης Ιεραπύτνης και Σητείας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Κρήτης Ειρηναίος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λάμπης Ειρηναίο, Διδυμοτείχου Δαμασκηνό, Γορτύνης Μακάριο, Αρκαλοχωρίου Ανδρέα, Ρεθύμνης Ευγένιο, Κισάμου Αμφιλόχιο, Κυδωνίας Δαμασκηνό, Πέτρας Γεράσιμο και τον Επίσκοπο Χριστουπόλεως Μακάριο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.