Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σταγών και Μετεώρων κυρός Σεραφείμ. (1932-2017).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Βύρων Στεφάνου γεννήθηκε στο Φανάρι Καρδίτσας το 1932. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1955. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1965 και Πρεσβύτερος στις 4 Δεκεμβρίου 1966. Στις 31 Μαΐου 1970 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Τρίκκης και Σταγών. Στις 13 Ιουλίου 1974 κηρύχθηκε έκπτωτος χωρίς δίκη και απολογία και στις 18 Ιουλίου 1974 του δόθηκε ο τίτλος του Μητροπολίτου Ωρεού. Στις 10 Σεπτεμβρίου 1991 εξελέγη Μητροπολίτης της προσωποπαγούς Μητροπόλεως Σταγών και Μετεώρων, η οποία κατέστη μόνιμη Μητρόπολη στις 9 Οκτωβρίου 2015. Εκοιμήθη στα Τρίκαλα στις 18 Μαρτίου 2017.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 11 Ιουνίου 2022.