Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ντορνέη κύριος Δαμασκηνός. (γεν. 1981).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης-Δανιήλ Λουκιάν γεννήθηκε στο χωριό Ντορνέστι (Dorneşti) της Κομητείας Σουτσεάβας στις 24 Ιουνίου 1981. Σπούδασε τη Θεολογία και πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου. Στις 18 Δεκεμβρίου 2005 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σιχάστρια Πουτνέη (στην Κομητεία Σουτσεάβας). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Μαρτίου 2006 από τον Επίσκοπο Βοτοσιανίων Καλλίνικο και Πρεσβύτερος στις 29 Απριλίου 2006 από τον Αρχιεπίσκοπο Σουτσεάβας και Ρανταούτι Ποιμένα. Στις 25 Μαρτίου 2012 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Ιουλίου 2017 χειροτονήθηκε στη Σουτσεάβα τιτουλάριος Επίσκοπος Ντορνέη, Βικάριος της Αρχιεπισκοπής Σουτσεάβας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μολδαβίας και Βουκοβίνης Θεοφάνης, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης Ιωσήφ, τους Αρχιεπισκόπους Τόμιδος Θεοδόσιο, Σουτσεάβας και Ρανταούτι Ποιμένα, Ρωμανού και Μπακάου Ιωακείμ και τους Επισκόπους Σεβερίνου και Στρεχαϊάνου Νικόδημο, Ντέβας και Χουνεδορεάνου Γουρία, Βορείου Ευρώπης Μακάριο και Πραχοβεάνου Τιμόθεο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.