Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πραχοβεάνου κύριος Τιμόθεος. (γεν. 1966).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Κριστινέλ-Γαβριήλ Αϊοανέι γεννήθηκε στο χωριό Ραντασένι (Rădășeni) της Κομητείας Σουτσεάβας της Ρουμανίας στις 13 Νοεμβρίου 1966. Την 1 Φεβρουαρίου 1989 εκάρη ρασοφόρος μοναχός στην Ιερά Μονή Νεάμτ. Την 1 Φεβρουαρίου 1989 έλαβε το μικρό μοναχικό σχήμα. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο της Ιεράς Μονής Νεάμτ το 1989 και από τη Θεολογική Σχολή Ιασίου το 1993. Κατά τα έτη 1995-1996 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Ιουνίου 1989 από τον Επίσκοπο Ρωμανού και Χουσίων Ευθύμιο και Πρεσβύτερος στις 13 Οκτωβρίου 1993. Στις 24 Μαρτίου 2001 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στην Αρχιεπισκοπή Ιασίου. Στις 30 Οκτωβρίου 2014 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Βουκουρεστίου τιτουλάριος Επίσκοπος Πραχοβεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Βουκουρεστίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Δανιήλ, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Κάτω Δουνάβεως Κασσιανό και τους Επισκόπους Χουσίων Κορνήλιο, Γκιουργκίου Αμβρόσιο, Τούλτσεας Βησσαρίωνα, Ουγγαρίας Σιλουανό, Ισπανίας και Πορτογαλίας Τιμόθεο, Βορείου Ευρώπης Μακάριο, Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Μιχαήλ, Λοβιστεάνου Αιμιλιανό, Πλοεστίου Βαρλαάμ, Μούρες Ιγνάτιο και Σιναΐας Ιερώνυμο.