Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σουτσεάβας και Ρανταούτι κύριος Καλλίνικος. (γεν. 1957).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Ντουμιτρίου γεννήθηκε στο Ιάσιο στις 18 Νοεμβρίου 1957. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Σιμπίου το 1989. Στις 4 Μαρτίου 1984 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Πούτνας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Μαΐου 1986 από τον Μητροπολίτη Μολδαβίας και Σουτσεάβας Θεόκτιστο και Πρεσβύτερος στις 15 Αυγούστου 1986. Στις 22 Ιανουαρίου 1991 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Μαρτίου 1991 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βοτοσιανίων, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Ιασίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μολδαβίας και Βουκοβίνης Δανιήλ, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Σουτσεάβας και Ρανταούτι Ποιμένα και τους Επισκόπους Ρωμανού και Χουσίων Ευθύμιο, Βριντσεάνου Γεράσιμο, Βασλουϊάνου Ιωακείμ και Γαλατσίου Κασσιανό. Στις 21 Ιουλίου 2020 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σουτσεάβας και Ραντσούτι.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 16 Μαΐου 2022.