Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λαντίζιν κύριος Σέργιος. (γεν. 1979).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Λεωνίντοβιτς Ανίτσοη γεννήθηκε στο Σουμύ της Ουκρανίας στις 17 Ιανουαρίου 1979. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Ιουλίου 2002 από τον Αρχιεπίσκοπο Χερσώνος Ιωνάθαν και Πρεσβύτερος στις 13 Νοεμβρίου 2005 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Χερσώνος (2002-2006) και Τουλτσίν (2006-2018). Στις 8 Δεκεμβρίου 2008 εκάρη μοναχός. Στις 23 Μαΐου 2009 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 2010 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Στις 24 Μαρτίου 2018 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των Σπηλαίων Κιέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Λαντίζιν, Βικάριος της Επισκοπής Τουλτσίν. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Ονούφριος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βισγορόδου και Τσερνομπίλ Παύλο, Μπορισπόλεως και Μπρόβαρι Αντώνιο, Τουλτσίν και Βρατσλάβας Ιωνάθαν, Μογκιλώβου Ποδόλσκ και Σαργορόδου Αγαπητό, τους Αρχιεπισκόπους Μπούτσας Παντελεήμονα, Ουμάν και Ζβενιγκορόδου Παντελεήμονα, Ρομνή και Μπουρίν Ιωσήφ, Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ Νικόδημο και τους Επισκόπους Μποροντιάνκας Βαρσανούφιο, Φαστώβου Δαμιανό, Αλεξανδρείας και Σβιτλοβοδσκόβου Μπογκολέπ, Γκοστομέλ Τύχωνα, Μπαρίσεβκας Βίκτωρα και Μπελογορόδου Σίλβεστρο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.