Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τοπλικίου κύριος Ιερόθεος. (γεν. 1971).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλα Πέτροβιτς γεννήθηκε στις 15 Αυγούστου 1971 στην πόλη Σρέμσκα Μιτρόβιτσα της Σερβίας. Στις 21 Νοεμβρίου 2003 εκάρη μοναχός. Το 2009 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Από το 2009 μέχρι το 2011 σπούδασε Βυζαντινή μουσική στην Αθήνα. Στις 29 Ιουνίου 2014 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Εγαρίου Πορφύριο. Στις 9 Δεκεμβρίου 2018 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Μπάτσκας Ειρηναίο. Στις 21 Ιουνίου 2021 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Ιουλίου 2021 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Σάββα Βελιγραδίου τιτουλάριος Επίσκοπος Τοπλικίου, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Σερβίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Πορφύριος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Σκοπίων Ιωάννη και τους Επισκόπους Συρμίου Βασίλειο, Βουδιμίου Λουκιανό, Βανάτου Νικάνορα, Μπάτσκας Ειρηναίο, Μεγάλης Βρετανίας Δοσίθεο, Βράνιε Παχώμιο, Σβορνικίου και Τούζλας Φώτιο, Μιλεσέβου Αθανάσιο, Ράσκας και Πριζρένης Θεοδόσιο, Κρούσεβατς Δαυΐδ, Σλαυονίας Ιωάννη, Τιμοκίου Ιλαρίωνα, Νύσσης Αρσένιο, Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Σιλουανό, Όσιγεκ και Μπαράνιας Χερουβείμ, Βαλιέβου Ησύχιο, Στοβίου Δαυΐδ, Ρεμεσιάνης Στέφανο και π. Καναδά Γεώργιο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.