Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας κύριος Ειρηναίος. (γεν. 1974).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Μάριος Λαφτσής γεννήθηκε το 1974 στην Αλεξανδρούπολη. Σπούδασε τη Θεολογία στην Ανωτέρα Εκκλησιαστική Σχολή Θεσσαλονίκης και στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1997 και Πρεσβύτερος το 2002 από τον Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμο. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Αλεξανδρουπόλεως (2004-2023). Στις 9 Οκτωβρίου 2023 εξελέγη Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως με 61 ψήφους (επί συνόλου 79 ψηφισάντων), έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Νικόλαο Κλάδη (4 ψήφοι) και Στέφανο Δέβρελη (2 ψήφοι, 11 λευκές ψήφοι και 1 άκυρη ψήφος). Στις 22 Οκτωβρίου 2023 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Αθηνών Μητροπολίτης Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Διδυμοτείχου Δαμασκηνό, Ξάνθης Παντελεήμονα, Σερβίων και Κοζάνης Παύλο, Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμο, Μαρωνείας και Κομοτηνής Παντελεήμονα, Γρεβενών Δαυΐδ, Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Ιουστίνο και Παραμυθίας Σεραπίωνα.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 19 Νοεμβρίου 2023.