Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Πάφου κύριος Τυχικός. (γεν. 1981).
(Εκκλησία της Κύπρου).

Ο κατά κόσμον Μάριος Βρυώνης γεννήθηκε στις 8 Δεκεμβρίου 1981 στο χωριό Μέσανα της Πάφου. Το 2009 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Στις 2 Αυγούστου 2008 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Πάφου Γεώργιο. Ως Διάκονος υπηρέτησε στον Ιερό Ναό Παναγίας Δέξιας Θεσσαλονίκης. Στις 20 Φεβρουαρίου 2010 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Πάφου Γεώργιο, λαβών το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος και Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Πάφου. Από το 2012 μέχρι το 2014 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Μπρίστολ της Αγγλίας. Το 2019 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πάφου. Στις 12 Μαρτίου 2023 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αποστόλου Βαρνάβα Λευκωσίας Μητροπολίτης Πάφου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Κύπρου Γεώργιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κιτίου Νεκτάριο, Κυρηνείας Χρυσόστομο, Λεμεσού Αθανάσιο, Κωνσταντίας Βασίλειο, Ταμασσού Ησαΐα, Τριμυθούντος Βαρνάβα και τους Επισκόπους Καρπασίας Χριστοφόρο, Αρσινόης Παγκράτιο, Αμαθούντος Νικόλαο, Λήδρας Επιφάνιο, Χύτρων Λεόντιο, Νεαπόλεως Πορφύριο και Μεσαορίας Γρηγόριο.