Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2005

ΕΤΟΣ 2005

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ουΐνιπεκ κυρός Βασίλειος (+ 10-01-2005).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αγαθονικείας κυρός Ναούμ. (+ 31-03-2005).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

     Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ήλιεφ Σωτλέφ γεννήθηκε στην Βάρνα στις 24 Ιουλίου 1926. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1955. Στις 27 Σεπτεμβρίου 1943 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1950 και Πρεσβύτερος το 1958. Το 1965 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Έξαρχος του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στην Μόσχα (1977-1982). Στις 28 Νοεμβρίου 1982 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αγαθονικείας. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τρογιάν (1982-1986) και της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου (1986-2005). Εκοιμήθη στις 31 Μαρτίου 2005.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Αμερικής κυρός Ιάκωβος (+ 10-04-2005)
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γορτύνης και Αρκαδίας κυρός Κύριλλος (+ 24-04-2005).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τρανσυλβανίας κυρός Αντώνιος. (+ 29-08-2005).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Πλαμαντεάλα γεννήθηκε στις 17 Νοεμβρίου 1926 στο Στολνιτσέστι του Νομού Λαπούσνας (σημερινής Μολδαβίας). Σπούδασε στο Θεολογικό Σεμινάριο του Κισινάου (1937-1944) και του Βουκουρεστίου (1944-1945), στη Θεολογική Σχολή του Βουκουρεστίου (1945-1948) και του Κλουζ (1948-1949). Στη συνέχεια υπέβαλε διδακτορική διατριβή στη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου (1956-1959).Εισήλθε στο μοναχισμό με το όνομα Αντώνιος και χειροτονήθηκε Διάκονος (1949). Το 1953 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1954 συνελήφθη για αντικομουνιστική δράση και αποφυλακίστηκε το 1956. Στις 15 Δεκεμβρίου 1970 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Πλοεστιάνου, Βοηθός του Πατριάρχου Ρουμανίας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στις 27 Δεκεμβρίου 1970. Στις 9 Δεκεμβρίου 1979 εξελέγη Επίσκοπος Μπουζαίου και ενθρονίστηκε στις 13 Ιανουαρίου 1980. Στις 10 Ιανουαρίου 1982 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σιμπίου και Μητροπολίτης Τρανσυλβανίας (Αρντεάλ). Ενθρονίστηκε στις 7 Φεβρουαρίου 1982. Εκοιμήθη στις 29 Αυγούστου 2005.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δράμας κυρός Διονύσιος. (+ 30-09-2005).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Γιαροσλάβου και Ροστόβου κυρός Μιχαίας. (+ 22-10-2005).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Αλεξάνδροβιτς Χαρχάρωφ γεννήθηκε στις 6 Μαρτίου 1921 στην Πετρούπολη. Εκάρη μοναχός το 1946 στη Λαύρα του Ζαγκόρσκ (Σεργιέβου Ποσάντ). Στις 5 Ιανουαρίου 1947 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 28 Αυγούστου 1949 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφμέριος στις Επισκοπές Τασκένδης, Σαρατώβου (1946-1956), Δνεπροπετρώβου (1956-1963) και Μίνσκ (1963-1969). Στην Επισκοπή Μίνσκ υπηρέτησε ως Ηγούμενος στο Μοναστήρι του Ζιρόβιτσι (Zyrovicy). Από τον Αύγουστο του 1969 μέχρι την ανάδειξή του σε Επίσκοπο υπηρέτησε στην Επισκοπή Γιαροσλάβου. Αρχικά υπηρέτησε ως Εφημέριος στην περιοχή του Ντανίλωφ (Danilov). Στη συνέχεια διορίστηκε Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού του Ρουμπίνσκ (Rybinsk) και από τον Οκτώβριο του 1972 Αρχιερατικός Επίτροπος Ρουμπίνσκ. Τον Σεπτέμβριο του 1975 διορίστηκε Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού του Γιαροσλάβ και από το 1983 Προϊστάμενος του ίδιου Ναού. Στις 17 Δεκεμβρίου 1993 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γιαροσλάβου και Ροστόβου. Το 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Παραιτήθηκε στις 7 Οκτωβρίου 2002. Εκοιμήθη στις 22 Οκτωβρίου 2005. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στις 25 Οκτωβρίου στον Καθεδρικό Ναό Αγίων Θεοδώρων Γιαροσλάβου, προεξάρχοντος του Μητροπολίτου Βολγογκράδ και Καμίσιν Γερμανού.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δραγοβιτίας κυρός Ιωάννης. (+ 13-11-2005).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο Ιωάννης Πετρώφ Νικόλωφ γεννήθηκε στις 24 Ιουνίου 1925 στη Βάρνα. Στις 24 Μαρτίου 1945 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Ρίλας. Στις 16 Ιανουαρίου 1946 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 17 Φεβρουαρίου 1951 Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Σόφιας το 1949. Από το 1956 μέχρι το 1968 διετέλεσε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας και από το 1968 μέχρι το 1971 Ηγούμενος στο Μοναστήρι της Ρίλας. Την 1 Ιουλίου 1969 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δραγοβιτίας. Από το 1971 μέχρι το 1974 διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σόφιας, από το 1974 μέχρι το 1980 Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Σόφιας, από το 1981 μέχρι το 1983 Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μεγάλου Τυρνόβου και από το 1983 μέχρι το 1988 Προϊστάμενος του Καθεδρικού Ναού Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκη Σόφιας. Το 1988 ανέλαβε για δεύτερη φορά  Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Ιωάννου Ρίλας, όπου παρέμεινε μέχρι την κοίμησή του. Από το 1992 μέχρι το 1993 άσκησε παραλλήλως τα καθήκοντα του τοποτηρητής της Μητροπόλεως Νευροκοπίου. Εκοιμήθη στις 13 Νοεμβρίου 2005.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ροδοπόλεως κυρός Ιερώνυμος. (+ 17-11-2005).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης κυρός Αντώνιος. (+ 17-12-2005).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.