Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1978

ΕΤΟΣ 1978

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σουχούμης και Αβχαζίας κύριος Νικόλαος. 19-02-1978.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 5 Ιουλίου 2008. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσκονδίδης κύριος Ιωάννης. 25-02-1978.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 31 Ιουλίου 1998. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Πάφου κύριος Χρυσόστομος. 26-02-1978.
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο κατά κόσμον Ηρόδοτος Δημητρίου (Εγκλειστριώτης) γεννήθηκε στις 10 Απριλίου 1941 στο χωριό Τάλα της Πάφου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1972. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Νοεμβρίου 1963 από τον Επίσκοπο Τριμυθούντος Γεώργιο και Πρεσβύτερος στις 12 Νοεμβρίου 1972 από τον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου Μακάριο τον Γ΄. Στις 26 Φεβρουαρίου 1978 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Πάφου. Στις 5 Νοεμβρίου 2006 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Νέας Ιουστινιανής και πάσης Κύπρου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ροδοστόλου κύριος Χρυσόστομος. 22-04-1978.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

    Ο κατά κόσμον Παναγιώτης Αναγνωστόπουλος γεννήθηκε στην Αναγέννηση Σερρών το 1933. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Χάλκης το 1962. Το 1950 μετέβη στο Άγιον Όρος όπου εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1960 και Πρεσβύτερος το 1965 από τον Μητροπολίτη Μιλητουπόλεως Ναθαναήλ. Υπηρέτησε ως Καθηγητής της Αθωνιάδας Εκκλησιαστικής Σχολής (1963-1967) και ως Σχολάρχης της ίδιας Σχολής (1967-1988).  Στις 22 Απριλίου 1978 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ροδοστόλου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κυρόβου και Σλομποδά κύριος Χρύσανθος. 23-04-1978.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 4 Ιανουαρίου 2011. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρουπνικίου κύριος Γελάσιος. 07-05-1978.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Εκοιμήθη στις 10 Μαρτίου 2004. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αμισού κύριος Αντώνιος. 21-05-1978.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 25 Δεκεμβρίου 2004. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βράνιε κύριος Δομητιανός. 11-06-1978.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Εκοιμήθη στις 2 Ιουλίου 1983. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Διοκλείας κύριος Μάξιμος. 18-06-1978.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

    Ο Μάξιμος Αγιωργούσης γεννήθηκε στη Χίο στις 5 Μαρτίου 1935. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Χάλκης το 1957. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Απριλίου 1957 και Πρεσβύτερος στις 26 Ιουλίου 1959. Το 1966 μετέβη στις Η.Π.Α. Διετέλεσε Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής Τιμίου Σταυρού Βοστώνης από το 1966 μέχρι το 1979. Στις 18 Ιουνίου 1978 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Διοκλείας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Στις 15 Μαρτίου 1979 εξελέγη Επίσκοπος Πιτσμπούργου. Στις 24 Νοεμβρίου 1997 εξελέγη Μητροπολίτης Αίνου και συνέχισε να ποιμαίνει προεδρικώς την Επισκοπή Πιτσμπούργου. Στις 20 Δεκεμβρίου 2002 μετά την ανύψωση της Επισκοπής Πιτσμπούργου σε Μητρόπολη εξελέγη Μητροπολίτης Πιτσμπούργου. Στις 29 Αυγούστου 2011 παραιτήθηκε για λόγους υγείας.

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Ανατολικής Αμερικής και Καναδά κύριος Χριστοφόρος. 18-06-1978.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Εκοιμήθη στις 18 Αυγούστου 2010. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Σβορνικίου και Τούζλας κύριος Βασίλειος. 25-06-1978.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Λιουμπομίρ Κατσαβέντα γεννήθηκε στο Σεράγεβο στις 19 Δεκεμβρίου 1938. Στις 15 Σεπτεμβρίου 1957 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Ιανουαρίου 1960 και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 1960. Στις 25 Ιουνίου 1978 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σβορνικίου και Τούζλας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Βανάτου Βησσαρίωνα και Σάμπατς και Βαλιέβου Ιωάννη. Στις 24 Απριλίου 2013 παραιτήθηκε για λόγους υγείας.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νικορτσμίνδης κύριος Σίω. 28-07-1978.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 25 Μαρτίου 1991. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπόδβης κύριος Θαδδαίος. 02-08-1978.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 19 Ιανουαρίου 2015. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας κύριος Βασίλειος. 03-09-1978.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Βάσο Βάντιτς γεννήθηκε στο Σέλινακ της Βοσνίας στις 10 Δεκεμβρίου 1945. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Δεκεμβρίου 1967 και Πρεσβύτερος στις 28 Ιουνίου 1968. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1978 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ζίτσης Στέφανο και Βράνιε Δομητιανό. Στις 14 Σεπτεμβρίου 1986 εξελέγη Επίσκοπος Συρμίου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μοραβικίου κύριος Εφραίμ. 17-09-1978.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Μίλε Μιλουτίνοβιτς γεννήθηκε στη Μπουσόβατσα της Βοσνίας στις 15 Απριλίου 1944. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1975. Το 1967 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1968 από τον Επίσκοπο Βανιαλούκας Ανδρέα και Πρεσβύτερος στις 14 Ιουνίου 1970 από τον ίδιο Επίσκοπο. Στις 17 Σεπτεμβρίου 1978 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοραβικίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ζίτσης Στέφανο και Δαλματίας Νικόλαο. Στις 19 Μαΐου 1980 εξελέγη Επίσκοπος Βανιαλούκας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κλαυδιουπόλεως κύριος Βλάσιος. 15-10-1978.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 3 Ιουνίου 1985. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πένζας και Σαράνσκ κύριος Σεραφείμ. 18-10-1978.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 15 Ιουλίου 2000. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ουρμπνίσης κύριος Κωνσταντίνος. 28-10-1978.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 19 Ιουλίου 2000. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σικάγου και Μιννεαπόλεως κύριος Βόρις. 11-11-1978.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

Εκοιμήθη στις 30 Δεκεμβρίου 2000. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βατούμης και Σεμοκμέδης κύριος Δαυΐδ. 15-12-1978.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη την 1 Οκτωβρίου 1992. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπόδβης κύριος Αθανάσιος. 24-12-1978.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 9 Αυγούστου 2012. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αγαράκ Τσάλκης κύριος Αμβρόσιος. 1978.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

    Εκοιμήθη την 1 Δεκεμβρίου 2008. Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Παρασκευή, 23 Ιανουαρίου 2015.