Ξύλινες κουτάλες, χαρτόνια, πολύχρωμες κορδέλες, πινέλα, μπογιές, πολλή διάθεση, καλλιτεχνική δημιουργία, μερικά από τα συστατικά των πετυχημένων φετινών πασχαλινών κατασκευών, των μαθητών του Νηπιαγωγείου και Δημοτικού Σχολείου Ανατολικού.
 Πασχαλινές κατασκευές από ξύλινες κουτάλες.

Μελισσούλα

Πασχαλίτσα
Καλό Πάσχα

Πως μικρά ανακυκλώσιμα υλικά και «άχρηστα» υλικά»

μετατρέπονται σε μικρά έργα τέχνης;

Ο μικρός μαθητής της Δ? τάξης του Δημ. Σχ. Ανατολικού, Μωυσιάδης Αποστόλης, καταφέρνει με πολύ φαντασία και με απλές τεχνικές να μετατρέπει σε μικρά έργα τέχνης τα μικρά ανακυκλώσιμα και «άχρηστα» υλικά» που βρίσκονται στο χώρο του. Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά.
  Μεταδίδει μηνύματα στους συμμαθητές του για την ανάγκη της προστασίας του περιβάλλοντος και προτείνει τρόπους επαναχρησιμοποίησης υλικών.

"ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ"

Η αρχή έγινε μια κρύα νύχτα του Φεβρουαρίου. Μαζευτήκαμε στο καζάνι του
κ. Θοδωρή Μωυσιάδη, στο Ανατολικό.
Οι μαθητές και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου  και Δημοτικού σχολείου Ανατολικού.
  Εκεί ήταν και ο κύριος Νίκος Παυλίδης. Μας εμπιστεύτηκε τα μυστικά του. Μυστικά, που κατάφερε να συγκεντρώσει μέσα από πολλά χρόνια εμπειρίας, στην παρασκευή λικέρ με τοπικά βότανα. Βότανα του τόπου
  μας.

Στην συνέχεια ανέλαβε ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του Δημοτικού σχολείου και Νηπιαγωγείου Ανατολικού. Τα μέλη του άρχισαν να παρασκευάζουν τα λικέρ. Μια παρασκευή, που διήρκεσε τρεις μήνες μέχρι να φτάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα.

Το τελικό αποτέλεσμα. Ένα εύγευστο και αρωματικό ηδύποτο σε τρεις γεύσεις.
Καφές, τσάι και κανέλα.

Ο σύλλογος διαθέτει τα ηδύποτα  αυτά προς πώληση, για την ενίσχυση του σχολείου μας. Η τιμή τους είναι συμβολική,
προς 5 Ευρώ το ένα.