Νηπιαγωγείο Δελφών – πιλοτικό σχολείο για το σχολικό έτος 2020-21

Written By: nipdelf - Σεπ• 11•20

Αφορά στην εφαρμογή των «Εργαστηρίων Δεξιοτήτων» στο νέο σχολικό έτος 2020-21.

Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων αποτελούν καινοτόμο διδακτική και εκπαιδευτική δράση, η οποία συνίσταται στην πιλοτική προσθήκη νέων θεματικών κύκλων στο Νηπιαγωγείο και στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα του Δημοτικού και του Γυμνασίου, αξιοποιώντας μεθόδους διερευνητικής – ανακαλυπτικής μάθησης.

Στόχος είναι η ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής και δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης στους μαθητές και στις μαθήτριες, σε συνδυασμό με τη διαμόρφωση ενός σύγχρονου πλαισίου προγράμματος με δομή Ανοικτών, Ζωντανών Προγραμμάτων Σπουδών και Διαδικασιών.

Πλατφόρμα Δεξιοτήτων: http://iep.edu.gr/el/skill_labs

Σχετική ανάρτηση στα Νέα της Φωκίδας (fokidanews.gr) εδώ