Πρωταπριλιά!!!

Written By: nipdelf - Απρ• 01•20

Καλό μήνα παιδάκια!!!

Πρωταπριλιά σήμερα και τί φάρσες και αστεία θα κάναμε μεταξύ μας στο σχολείο, για να γιορτάσουμε το αστείο έθιμο να λέμε μικρά κι αθώα ψεματάκια…! Μόνο για σήμερα όμως…!

Γιατί, όπως έχουμε πει τόσες φορές, «η ψευτιά κρυφή δε μένει και πάντα ο ψεύτης την παθαίνει»!

Έτσι δεν την έπαθε και ο «Ψεύτης βοσκός» στο παραμύθι που σας άρεσε τόοοσο πολύ και μας ζητούσατε ξανά και ξανά να σας το λέμε…; Θέλετε να το θυμηθείτε;

Αλλά και ο Πινόκιο έχει σήμερα την τιμητική του…!

Μπορείτε να ζωγραφίσετε έναν μικρό Πινόκιο και να τον κολλήσετε σε ένα οποιοδήποτε καλαμάκι (όπως τις κούκλες που φτιάχνατε στο σχολείο…) και να παίξετε μαζί του. Να μια ιδέα που βρήκαμε στο διαδίκτυο:

Σας αποχαιρετούμε με ένα υπέροχο κλασσικό τραγούδι, με τον Λουκιανό Κηλαηδόνη

Και μην ξεχνάτε ότι …
«Ένα ψέμα την ημέρα, την αλήθεια κάνει πέρα κι αν δεν θέλεις σαν τον βοσκό να την πατήσεις, την αλήθεια να αγαπήσεις» !