Οι τέσσερις δυνάμεις στη φύση
Από τις όμορφες εικόνες του αστέρα μας
Χωρίς λόγια
CERN - ATLAS
Είναι μια αλυσίδα

elenfrdeitptrues

Πρόκειται για εγκεκριμένο από το Υπουργείο υποστηρικτικό υλικό για τη γνωριμία των μαθητών με το έργο και την προσωπικότητα του Αριστοτέλη και είναι αποτέλεσμα συνεργασίας της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών (Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων) και του Συνδέσμου Φιλολόγων Σερρών. Υλοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την Unesco. Επιστημονικοί σύμβουλοι της έκδοσης ήταν η κα Τερέζα Πεντζοπούλου-Βαλαλά, Ομότιμη καθηγήτρια Α.Π.Θ. και Αντεπιστέλλον Μέλος Ακαδημίας Αθηνών και ο κ. Ιάκωβος Μιχαηλίδης, Επίκουρος Καθηγητής Α.Π.Θ.
Περιλαμβάνει 46 δραστηριότητες που συνέγραψαν 18 εκπαιδευτικοί και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς μεγάλων τάξεων του δημοτικού σχολείου (Ε΄ και Στ΄) και όλων των τάξεων του Γυμνασίου και του Λυκείου.
Τα σχέδια εργασίας είναι προσαρμοσμένα στην εκάστοτε ηλικία των μαθητών, οι οποίοι καλούνται να δραστηριοποιηθούν μέσα από σύγχρονες τεχνικές διδασκαλίας και μέσα από τη χρήση εποπτικών μέσων.

Για την Αριστοτελική Φυσική και τις εξελίξεις μέχρι και τον 17ο αιώνα μπορείτε να διαβάσετε την ενότητα 36 "Από τον Αριστοτέλη στον Γαλιλαίο".

Πατήστε στην εικόνα:

Προσθήκη νέου σχολίου

Κωδικός ασφαλείας
Ανανέωση

Εικόνα από το CERN

Today 3

Yesterday 0

Week 10

Month 35

All 2575

Currently are one guest and no members online

Ο καιρός στις Σέρρες