Το παρακάτω αρχείο αποτελεί μια προσπάθεια να αναβιώσω τις παλιές μου χειρόγραφες σημειώσεις μεθοδολογίας στο μαγνητικό πεδίο και την ηλεκτρομαγνητική επαγωγή, με αφορμή τις προσθήκες στην ύλη της Γ΄ Λυκείου για το σχολικό έτος 2019-2020. Δεν εξαιρέθηκαν από το αρχείο ενότητες που ήταν τότε στη βασική ύλη, αλλά και δεν αφαιρέθηκαν τα κομμάτια που θα είναι εκτός ύλης.
Στις παλιές σημειώσεις έχουν γίνει προσθήκες από ερωτήσεις σχολικών βιβλίων Γυμνασίου και από πρόσφατες αναρτήσεις στο ylikonet.gr.
Πηγές: Γ. Μ. Δημόπουλος, Φυσική PSSC, Φυσική Β΄ Γενικής Παιδείας 1999, Φυσική Β΄ Κατεύθυνσης ομάδας Δρυ, ylikonet.gr (κυρίως ασκήσεις του Ανδρέα Ριζόπουλου).
Αν ξεχνώ να αναφέρω κάποιον στον οποίο βασίστηκα τότε (πριν 20 χρόνια και πλέον) ζητώ κατανόηση.