Παράταση Διαγωνισμού συγγραφής σύντομου άρθρου με θέμα «Ο κόσμος-εμείς-το μέλλον » στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έτους Ανάπτυξης 2015

Σε συνέχεια του με αρ . Πρωτ.37149/Δ2/05-0302015 εγγράφου μας , σας ενημερώνουμε ότι προκειμένου να διευκολυνθεί και να ενθαρρυνθεί η συμμετοχή των σχολείων στον διαγωνισμό συγγραφής σύντομου άρθρου με θέμα «Ο κόσμος-εμείς-το μέλλον»,   που έχει προκηρυχθεί στο πλαίσιο του Εθνικού Προγράμματος Δράσεων του Ευρωπαϊκού Έτους για την Ανάπτυξη 2015,

παρατείνεται έως την Δευτέρα 20 Απριλίου 2015 η περίοδος διεξαγωγής του διαγωνισμού στα σχολεία.

Κατόπιν τούτου παρατείνονται και οι ημερομηνίες επιλογής και αποστολής των κειμένων των μαθητών ως ακολούθως:

Με το πέρας του διαγωνισμού, ο Διευθυντής  κάθε σχολικής μονάδας θα συγκεντρώσει τις συμμετοχές των μαθητών και θα συγκροτήσει τριμελή εθελοντική Επιτροπή  Εκπαιδευτικών, η οποία θα επιλέξει το καλύτερο άρθρο και θα το αποστείλει μέχρι την Πέμπτη 23 Απριλίου 2015 στην οικεία  Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  (Δ.Ε.) για να εκπροσωπήσει το σχολείο στον Διαγωνισμό.

Σε κάθε Διεύθυνση Δ.Ε. θα συσταθεί  εθελοντική Επιτροπή, στην οποία θα συμμετέχει ο Υπεύθυνος Πολιτιστικών Θεμάτων ή Σχολικών Δραστηριοτήτων. Κάθε Επιτροπή  Δ.Ε. θα επιλέξει τα τρία (3) καλύτερα άρθρα στην κατηγορία Γυμνασίου και τα τρία (3) καλύτερα άρθρα στην κατηγορία Λυκείου. Με ευθύνη των Διευθυντών Εκπαίδευσης  τα συνολικά έξι (6) άρθρα που θα επιλεγούν θα αποσταλούν στην οικεία Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης μέχρι την Πέμπτη 30 Απριλίου 2015.

Με ευθύνη του Περιφερειακού Δ/ντή Εκπαίδευσης ορίζεται εθελοντική  Επιτροπή, στην οποία μετέχουν Προϊστάμενοι Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ.Ε./Σχολικοί Σύμβουλοι ειδικότητας ΠΕ02/Υπεύθυνοι Πολιτιστικών Θεμάτων /Υπεύθυνοι Περιβαλλοντικής Εκπ/σης/Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων. Η επιτροπή θα επιλέξει ένα  άρθρο από κάθε κατηγορία- Γυμνασίου και Λυκείου-και θα τα αποστείλει το αργότερο μέχρι την Πέμπτη 7 Μαΐου 2015 στην παρακάτω ταχυδρομική διεύθυνση:        Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων

Διεύθυνση Σπουδών, Προγραμμάτων και Οργάνωσης Δ/θμιας Εκπ/σης

Ανδρέα Παπανδρέου 37, 151 80 Μαρούσι

Υπ’ όψιν  Πηνελόπης Σακκοπούλου (Γραφ. 1093 – 1ος όροφος)

Επισυνάπτουμε την αρχική εγκύκλιο του Διαγωνισμού (2 σελίδες) καθώς και σχετικό υλικό (3 σελίδες).

Παρακαλούμε να ενημερώσετε τα σχολεία της αρμοδιότητάς σας .

Πηγή: Υ.ΠΟ.ΠΑΙΘ.