15-04-13 Προκήρυξη Διαγωνισμού χορήγησης υποτροφιών για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΚΩΝ/ΝΟΥ ΒΕΛΛΙΟΥ ακαδ. έτους 2011-2012 (αιτήσεις μέχρι και 22-05-2013)

Τα Υπουργεία Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού και Οικονομικών προκηρύσσουν δύο (2) διαγωνισμούς σε βάρος των εσόδων του κληροδοτήματος Κων/νου Βέλλιου, για την πλήρωση τεσσάρων (4) θέσεων υποτρόφων πτυχιούχων των Πανεπιστημίων της χώρας για το ακαδ. έτος 2011-2012 για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό.

Οι ανωτέρω πτυχιούχοι πρέπει να παρουσιάζουν οικονομική αδυναμία δηλ. το δηλωμένο ατομικό και οικογενειακό εισόδημα του προηγούμενου έτους (χρήσεις 2010) δεν πρέπει να υπερβαίνει τα τριάντα πέντε χιλιάδες (35.000) ΕΥΡΩ προκειμένου περί οικογένειας μέχρι τέσσερα μέλη και το οποίο θα προσαυξάνεται κατά πέντε χιλιάδες (5.000) ΕΥΡΩ για κάθε επιπλέον μέλος.

Από τις ανωτέρω θέσεις η μία (1) θέση που είναι για καταγόμενους από τη Βλάστη Ν. Κοζάνης και η μία (1) για καταγόμενους από τη Νέα Πέλλα Αταλάντης Φθιώτιδας δίνονται με τον πρώτο (1ο) διαγωνισμό. Σε περίπτωση που προσέρχονται μέχρι ένας (1) υποψήφιοι σε κάθε κατηγορία, ο διαγωνισμός για τις δύο (2) αυτές θέσεις παραλείπεται.

Οι υπόλοιπες δύο (2) θέσεις μαζί με τις κενές του πρώτου διαγωνισμού (εάν τυχόν η μία ή και οι δύο θέσεις δεν δοθούν σύμφωνα με τα προηγούμενα), συμπληρώνονται με δεύτερο (2ο) διαγωνισμό που γίνεται μεταξύ των καταγόμενων από τη Μακεδονία, στον οποίο μπορούν να συμμετάσχουν και οι καταγόμενοι από τη Βλάστη Ν. Κοζάνης και τη Νέα Πέλλα Αταλάντης Φθιώτιδας. Μεταξύ ισόβαθμων κατά το διαγωνισμό αυτό, προτιμούνται οι καταγόμενοι από τη Βλάστη Ν. Κοζάνης, τη Νέα Πέλλα Αταλάντης Φθιώτιδας, την Καστοριά και τη Σιάτιστα.

Οι προαναφερόμενοι διαγωνισμοί θα γίνουν στην Αθήνα στο κτήριο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού, εφόσον οι κατάλληλες για τη διενέργεια του διαγωνισμού αίθουσες είναι διαθέσιμες, διαφορετικά σε γειτονικά Εκπαιδευτήρια και από Εξεταστική Επιτροπή που ορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις των αρθρ. 8 και 9 του β.δ. της 5-9-1940 και ειδικότερα:

1.Ο πρώτος διαγωνισμός στις 12 Ιουνίου 2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 08.00.

2.Ο δεύτερος διαγωνισμός στις 14 Ιουνίου 2013, ημέρα Παρασκευή και ώρα 08.00.

Οι υποψήφιοι θα εξεταστούν γραπτά στην Έκθεση και σε ένα ακόμα μάθημα σύμφωνα με το πτυχίο τους.

Το ποσό της υποτροφίας είναι χίλια (1.000) ΕΥΡΩ το μήνα. Η υποτροφία αφορά το ακαδ. έτος 2011 – 2012 και η καταβολή της αρχίζει από την άφιξη των υποτρόφων στην αλλοδαπή, εφόσον αυτή έπεται της έναρξης του ακαδ. έτους, η οποία θα αποδεικνύεται με Πιστοποιητικό του οικείου Έλληνα Προξένου.

Όσοι επιθυμούν να λάβουν μέρος στους διαγωνισμούς μπορούν από την 12η Απριλίου 2013 και το αργότερο είκοσι (20) ημέρες πριν από την ημέρα που έχει οριστεί για τη διενέργεια του πρώτου διαγωνισμού δηλ. μέχρι και την 22η Μαΐου 2013 ημέρα Τετάρτη, να υποβάλλουν τις αιτήσεις τους με τα δικαιολογητικά σε ένα από τα εξής γραφεία: Γραφείο Κληροδοτημάτων (αριθ. γραφ. 2045, 2ος όροφος) ή Γραφείο Πρωτοκόλλου (αριθ. γραφ. 0104, στο Ισόγειο) ή να τις αποστείλουν ταχυδρομικά στην ταχυδρομική διεύθυνση: Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού, Δ/νση Διοικητικού, Τμήμα Διαχείρισης και Μισθοδοσίας, Γραφείο Κληροδοτημάτων (αριθ. γραφ. 2045, 2ος όροφος), Α.Παπανδρέου 37 Μαρούσι.

Το κείμενο της προκήρυξης θα καταχωριστεί στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Υπουργείου www.minedu.gov.gr./Προκηρύξεις-Διαγωνισμοί-Υποτροφίες/Υποτροφίες-Κληροδοτήματα, όπου έχουν ήδη καταχωριστεί η έντυπη Αίτηση και η Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986 με το προβλεπόμενο από το νόμο κείμενο.

Πληροφορίες και αντίγραφα της προκήρυξης δίνονται από τις 12 Απριλίου 2013 όλες τις εργάσιμες ημέρες και ώρες 12.00-15.00 στην προαναφερόμενη διεύθυνση και στα τηλέφωνα 210.3442354, 210.3443229.

Πηγή: Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α.

Συνημμένα:
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (130415_upotrofies_veliou.doc)Προκήρυξη[ ]199 kB
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (130415_upotrofies_veliou_aitisi.doc)Αίτηση[ ]34 kB
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (130415_upotrofies_veliou_upeu8uni_dilwsi.doc)Υπεύθυνη Δήλωση[ ]42 kB