Πρόγραμμα εκδηλώσεων της Ενωσης Σμυρναίων

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

ΣΕΠΤ. – ΝΟΕ. 2013

ΚΥΡΙΑΚΗ 8 ΣΕΠΤ., ΩΡΑ 8.30 – 10.00

ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΡΥΤΣΗ (στην ομώνυμη πλατεία της Αθήνας)

Αρχιερατική Θεία Λειτουργία για τον εορτασμό της μνήμης του Αγίου Χρυσοστόμου Σμύρνης και των συν αυτώ αναιρεθέντων. Θα ακολουθήσει μικρή δεξίωση στην παρακείμενη αίθουσα εκδηλώσεων της Ενώσεως Σμυρναίων επί της οδού Καρύτση 3 (Γ΄ όροφος).

ΔΕΥΤΕΡΑ 23 ΣΕΠΤ., ΩΡΑ 19.00

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΕΝΩΣΕΩΣ ΣΜΥΡΝΑΙΩΝ (ΟΔΟΣ ΚΑΡΥΤΣΗ 3, Γ΄ όροφος, ΑΘΗΝΑ)

Διάλεξη με θέμα «Η Ιστορία της Ευαγγελικής Σχολής στη Σμύρνη και στη Νέα Σμύρνη». Ομιλητής ο κ. Παναγ. Τσακίρης, εκπαιδευτικός – μέλος της Ενώσεως Σμυρναίων.

ΔΕΥΤΕΡΑ 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ, ΩΡΑ 19.00

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΕΝΩΣΕΩΣ ΣΜΥΡΝΑΙΩΝ (ΟΔΟΣ ΚΑΡΥΤΣΗ 3, Γ΄ όροφος, ΑΘΗΝΑ)

Εκδήλωση τιμής και μνήμης για τον Σμυρναίο καθηγητή της Ιστορίας Αλέξανδρο Δεσποτόπουλο, με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη γέννησή του. Θα μιλήσουν η κ. Καίτη Αρώνη – Τσίχλη, καθηγήτρια Νεότερης Ιστορίας στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του Παντείου Πανεπιστημίου, και οι κύριοι Χρήστος Μπαλόγλου, δρ. Οικονομικών Επιστημών Πανεπιστημίου Φραγκφούρτης, Μελέτης Μελετόπουλος, δρ. Κοινωνικών Επιστημών Πανεπιστημίου Γενεύης. Θα κατακλείσει ο δίδυμος αδελφός του, ακαδημαϊκός κ. Κωνσταντίνος Δεσποτόπουλος.

ΚΥΡΙΑΚΗ 13 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ, ΩΡΑ 09.00

ΠΛΑΤ. ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ

Επίσκεψη στον Αρχαιολογικό χώρο και στο Μουσείο Ελευσίνας. Γνωριμία με τον Σύλλογο Μικρασιατών Ελευσίνας. Γεύμα στο Αλεποχώρι. Ακολουθεί επίσκεψη στο μοναστήρι του Αγίου Ιωάννου Μακρινού Μεγάρων.

ΔΕΥΤΕΡΑ 4 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ, ΩΡΑ 19.00

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΕΝΩΣΕΩΣ ΣΜΥΡΝΑΙΩΝ (ΟΔΟΣ ΚΑΡΥΤΣΗ 3, Γ΄ όροφος, ΑΘΗΝΑ)

Ομιλία του καθηγητή της αστροφυσικής στο ΕΚΠΑ κ. Ξενοφ. Μουσά με θέμα: «Το αρχαιότερο Μηχανικό Σύμπαν (Πλανητάριο). Από τους ΄Ιωνες φιλοσόφους στο Μηχανισμό των Αντικυθήρων».

Τυχόν αλλαγές θα ανακοινωθούν εγκαίρως στο αναλυτικό πρόγραμμα που θα ακολουθήσει.

Πηγή: Μικρασιάτης