11o Διήμερο Διαλόγου για τη Διδασκαλία των Μαθηματικών “ΓΛΩΣΣΑ, ΦΥΛΗ, ΦΥΛΟ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΤΑΞΗ"

Διοργάνωση : Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών - Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία

Τόπος: Κεντρικό Κτίριο Πανεπιστημίου Αθηνών, Αμφιθέατρο ‘Άλκης Αργυριάδης’, (Πανεπιστημίου 30), Αθήνα

Δημήτρης Χασάπης
Πανεπιστήμιο Αθηνών

e-mail:dchasapis_at_ecd.uoa.gr (αντικαταστήστε το _at_ με @)

Ελένη Γιαννακοπούλου
Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

e-mail: egian_at_tutors.eap.gr(αντικαταστήστε το _at_ με @)

Το ζήτημα των κοινωνικών ανισοτήτων στις ποικίλες όψεις τους απασχολεί εδώ και χρόνια τους ερευνητές και τους εκπαιδευτικούς της μαθηματικής εκπαίδευσης.

Ο εντοπισμός, η ανάλυση και η ανάδειξη των ανισοτήτων αυτών και των παραγόντων δημιουργίας τους τόσο στο επίπεδο οργάνωσης της μαθηματικής εκπαίδευσης όσο και στο επίπεδο της σχολικής τάξης έχουν οδηγήσει σε κάποιες – αν και αποσπασματικές – αλλαγές, όπως επίσης έχουν ευαισθητοποιήσει σε κάποιο βαθμό ένα μέρος των εκπαιδευτικών.

Αρμοδιότητα, όμως, των ερευνητών της μαθηματικής εκπαίδευσης και των εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων είναι η κατανόηση των σχέσεων της γλώσσας, του φύλου, της φυλής, της εθνότητας και της κοινωνικο-οικονομικής κατάστασης των παιδιών και των οικογενειών τους με τις συνθήκες μάθησης και τους όρους της διδασκαλίας των μαθηματικών και οι ποικίλες ανισότητες μεταξύ των παιδιών που δημιουργούνται μέσα από τις σχέσεις αυτές.

Η προσέγγιση των ζητημάτων αυτών μέσα από διαφορετικές θεωρητικές οπτικές, ερευνητικές προσεγγίσεις και εκπαιδευτικές δραστηριότητες αποτελεί αντικείμενο του Διημέρου με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στις ιδιόμορφες συνθήκες που έχουν  δημιουργηθεί  στην εποχή μας, εξαιτίας των δραστικών ανακατατάξεων στον διεθνή καταμερισμό εργασίας που έχει επιφέρει η παγκοσμιοποίηση των οικονομικών δραστηριοτήτων και των ριζικών αλλαγών στους όρους εργασίας και ζωής όλων μας, που  έχουν διαμορφωθεί από την οικονομική κρίση και τους όρους αντιμετώπισης της στη χώρα μας.

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ.
Πηγή: ΕΚΠΑ