Εκπαιδευτικό υλικό για δανεισμό από το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο

Το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο έχει δημιουργήσει σειρές ψηφιοποιημένων διαφανειών προβολής σε cd (ψηφιοποιημένα slides) με ιστορικά θέματα. Οι εικόνες συνοδεύονται από ερμηνευτικά κείμενα. Τα θέματά τους καλύπτουν σημαντικά γεγονότα της νεότερης ελληνικής ιστορίας και ενισχύουν το μάθημα της νεοελληνικής ιστορίας. Πέντε από αυτές αφορούν την Ελληνική Επανάσταση του 1821 και δύο τον Ελληνοϊταλικό Πόλεμο (1940-1941). Το υλικό των ενοτήτων προέρχεται κυρίως από τις συλλογές του Μουσείου. Οι σειρές παραχωρούνται επί δανεισμώ σε σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αλλά και σε άλλους φορείς.

Ελληνική Επανάσταση 1821:
- Τα Όπλα του Αγώνα
- Peter Von Hess-Εικόνες από την Επανάσταση του 1821
- Ιωάννης Μακρυγιάννης-Η εικονογραφία του Αγώνα της Ανεξαρτησίας
- Ο Αθανάσιος Διάκος στην τέχνη
- Η Ελληνική Επανάσταση-Χαρακτικά και διακοσμήσεις αντικειμένων στην Γαλλία του 19ου αιώνα

Ελληνοϊταλικός Πόλεμος 1940-1941:
- Το Έπος του 1940 στη λαϊκή εικονογραφία
- Η γυναίκα του 1940 στα ΜΜΕ της εποχής

Για πληροφορίες παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον κ. Γιώργο Νικολάου στο τηλ. 210 3237617

Πηγή: Εθνικό Ιστορικό Μουσείο