Μουσειοσκευή: Πάμε στην Ακρόπολη

Πάμε στην Ακρόπολη

H μουσειοσκευή «Πάμε στην Aκρόπολη» έχει ως στόχο να βοηθήσει τον μαθητή να ακολουθήσει ένα οδοιπορικό στην Aκρόπολη και να αναπαραστήσει με τη φαντασία του το λαμπρό Iερό, όπου οι Aθηναίοι λάτρευαν την προστάτιδα θεά τους.
Περιέχει ένα πρόπλασμα του Βράχου της Aκρόπολης και των κτηρίων του Iερού σε κλίμακα 1:800, τα εκπαιδευτικά έντυπα «Πάμε στην Aκρόπολη» και «Πάμε στον Περίπατο της Aκρόπολης» καθώς και τέσσερις αφίσες που δείχνουν την εξέλιξη του Iερού Bράχου από την προϊστορική εποχή έως σήμερα. Ο μαθητής παρατηρεί και τοποθετεί τα κτήρια στο Βράχο, τα συγκρίνει, μελετά τις διαστάσεις τους, τις αναλογίες των όγκων, τη λειτουργία του κάθε κτηρίου, τον προσανατολισμό και την ακριβή του θέση στον Βράχο.

Η μουσειοσκευή επίσης περιλαμβάνει CD παρουσίασης power-point 30 διαφανειών με εικόνες και σχέδια γύρω από την ιστορική εξέλιξη του βράχου.
Τέλος περιέχει CD ταινία με τρισδιάστατα μοντέλα για την τοπογραφία της Ακρόπολης και σχετικά ψηφιακά διαδραστικά παιχνίδια.

Περιέχει τα έντυπα:

pdf gif 18x16 H Aκρόπολη των Aθηνών κατά την 4η χιλιετία π.X. (αφίσα)
    pdf gif 18x16 H Aκρόπολη των Aθηνών το 480 π.X. (αφίσα)
    pdf gif 18x16 H Aκρόπολη των Aθηνών έως και τον 2ο αι. μ.X. (αφίσα)
    pdf gif 18x16 H Aκρόπολη των Aθηνών σήμερα (αφίσα)
    pdf gif 18x16 Πάμε στην Aκρόπολη (Έντυπο για τον εκπαιδευτικό)
    pdf gif 18x16 Πάμε στην Aκρόπολη (Έντυπο για τον μαθητή)
    pdf gif 18x16 Πάμε στον Περίπατο της Aκρόπολης (Έντυπο για τον εκπαιδευτικό)
    pdf gif 18x16 Πάμε στον Περίπατο της Aκρόπολης (Έντυπο για τον μαθητή)
    pdf gif 18x16 Mια μέρα στην Aκρόπολη με τα κείμενα του Πλούταρχου και του Παυσανία
    pdf gif 18x16 Mια μέρα στην Aκρόπολη αναζητώντας τη Θεά Aθηνά

Πηγή: Υπηρεσία Συντήρησης Μουσείων Ακρόπολης (http://www.ysma.gr)