1. Η γειτονιά της πόλης

020 ΒτΜ Τ1 σελ 23-24

Στο Κεφάλαιο αυτό το κείμενο που συναντάμε στη σελίδα 24 του ΒτΜ είναι μια λογοτεχνική περιγραφή όψεων και μάλιστα της ζωής της παλιάς πόλης.

Θα μάθουμε να δίνουμε οδηγίες και αυτό θα το κάνουμε σωστά μαθαίνοντας και τις εγκλίσεις των ρημάτων.

Στο κείμενο της σελίδας 24 συναντάμε την έννοια "νεοκλασικά σπίτια".

017 Νεοκλασικό σπίτι8

Διάβασε στο λεξικό τι είναι νεοκλασικά κτήρια κάνοντας "κλικ" εδώ.

Στις παρακάτω παρουσιάσεις .ppt θα δεις εικόνες από την πόλη των Σερρών πριν από πολλά χρόνια και τα πιο γνωστά νεοκλασικά στην Ελλάδα και μερικά από την πόλη των Σερρών.

021 οι Σέρρες παλιά

Αν θέλεις να δεις εικόνες από την πόλη των Σερρών πριν από πολλά χρόνια κατέβασε την παρουσίαση κάνοντας "κλικ" εδώ και δες την στον υπολογιστή σου.

022 νεοκλασικά

Αν θέλεις να δεις τα πιο γνωστά νεοκλασικά της Ελλάδας και κάποια της πόλης των Σερρών, κατέβασε την παρουσίαση κάνοντας "κλικ" εδώ και δες την στον υπολογιστή σου.

Στην Γραμματική ασχοληθήκαμε με την μετατροπή προτάσεων από μία έγκλιση σε μία άλλη έγκλιση.

Το παράδειγμα του βιβλίου:

023 ΒτΜ Τ1 σελ 25 μετατροπές εγκλίσεων

Συνέχισε, για περισσότερη εξάσκηση, και με άλλες ασκήσεις, κατεβάζοντας το φύλλο εργασίας, κάνοντας "κλικ" εδώ.

Επίσης ασχοληθήκαμε με τις σύνθετες λέξεις που ως πρώτο συνθετικό έχουν τη λέξη ήχος. Για να τις θυμηθείς, να μεταφερθείς στο λεξικό, κάνοντας "κλικ" εδώ.

Παρακάτω είναι οι σελίδες του ΒτΜ με τις απαντήσεις τους.

Γλ. τεύχ. α σελ 024

Γλ. τεύχ. α σελ 025