4. Υπόγειες διαδρομές

030 ΒτΜ σελ.36 κεφαλίδα

Γεια σας παιδιά

Στην ενότητα αυτή ασχολούμαστε με το μετρό, το σύγχρονο αυτό μέσο μαζικής μεταφοράς, που αν και έχει ιστορία 150 ετών, η Ελλάδα απέκτησε αυτό το μέσο τα τελευταία 20 χρόνια.

Το μετρό της Αθήνας, ίσως το ομορφότερο μετρό του κοσμου και σίγουρα μοναδικό, αφού οι σταθμοί του είναι συγχρόνως και αρχαιολογικά μουσεία, αφού φιλοξενούν αντίγραφα αρχαιοτήτων που βρέθηκαν στις ανασκαφές που πραγματοποιήθηκαν κατά την διάνοιξη των σηράγγων.

031 metro της Αθήνας

Αν θέλετε να δείτε εικόνες από τους χώρους του μετρό της Αθήνας και την κατασκευή του, κατεβάστε την παρουσίαση κάνοντας "κλικ" στην φωτογραφία ή  εδώ.

Τα θέματα της Γραμματικής που ασχοληθήκαμε ήταν:

α. τα αριθμητικά επίθετα: είναι επίθετα που προέρχονται από αριθμούς και διακρίνονται σε απόλυτα, τακτικά, πολλαπλασιαστικά και αναλογικά, όπως φαίνονται στον παρακάτω πίνακα.

032 αριθμητικά επίθετα

Παρακάτω είναι οι σελίδες 36-39 του ΒτΜ.

Γλ. τεύχ. α σελ 036

Γλ. τεύχ. α σελ 037