ΒτΜ τ β΄ σελ 62 - 67: Πώς διηγούμαστε κάτι που μας συνέβη - Πώς βρίσκουμε το Υ, Ρ και τα συμπληρώματά του

Με λένε Σόνια

Γεια σας παιδιά

Σήμερα στο σχολείο στην Γλώσσα κάναμε τις σελίδες 62-65. Αφού διαβάσαμε το μάθημα και συζητήσαμε πάνω σε αυτό που ακούσαμε, κάναμε την άσκηση 1, συζητήσαμε την 2 και πήραν τα παιδιά την άσκηση 3 για το σπίτι.

Έτσι λοιπόν έχετε για το σπίτι την άσκηση 3 και φυσικά έχετε για διάβασμα το μάθημα και Αντιγραφή τις πρώτες 6 σειρές του μαθήματος και Ορθογραφία τις 2 πρώτες σειρές.

Οδηγίες για την άσκηση 3, που έχετε για το σπίτι:

Αφού διαβάσετε το μάθημα θα ανοίξετε το τετράδιο εργασιών, θα γράψετε επάνω την ημερομηνία, θα αφήσετε μία σειρά και από κάτω το θέμα:

Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2021

Γράφω ενα άρθρο για την εφημερίδα για το περιστατικό της φωτιάς.

Ένα ήρωας γατοπυροσβέστης

Χτες το πρωί, Σόνια, μία γάτα...

Παρακάτω σας δίνω τις σελίδες του ΒτΜ που κάναμε στο σχολείο, στις οποίες υπάρχουν και οι απαντήσεις της άσκησης 1.

τ β ΒτΜ 062 σελ

τ β ΒτΜ 063 σελ