Ιησούς Χριστός μ

Κύριε Iησού Χριστέ,
Εσύ που είσαι η πηγή της σοφίας καί της γνώσης.
Εσύ, που με την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος, έκανες τούς ψαράδες πάνσοφους Αποστόλους, και τους έστειλες να κηρύξουν το Ευαγγέλιο, για την σωτηρία του κόσμου.
Εσύ, Κύριε, που με το φως Σου διαλύεις κάθε είδους σκοτάδι, δώσε, αυτό το φως Σου να λάμψει και στις καρδιές όλων μας, διδασκόντων καί μαθητών, που αγωνιζόμαστε στο σχολείο αυτό.
Φώτιζέ μας να αναζητούμε τήν αλήθεια, που είναι μία και έχει πηγή εσένα.
Δώσε μας Κύριε, σύνεση, νά επιθυμούμε να κυβερνάει την ζωή μας το φως Σου, και να ποθούμε, να γεμίζει τη ζωή μας.
Ευλόγησέ μας, Κύριε όλους, και ιδιαιτέρως αυτά τά παιδιά, που τώρα οικοδομούν τη ζωή τους.
Ευλόγησέ τα, να επιτύχουν στην προσπάθειά τους.
Αξίωσέ τα, νά ολοκληρώσουν τις σπουδές τους και να είναι χαρά και καύχημα για τους γονείς τους και τους δασκάλους τους.

Αξίωσέ τα να προκόψουν, σε πίστη, σε ανθρωπιά, και σε καλωσύνη, με τη χάρη Σου και με την ευλογία Σου.
ΑΜΗΝ

2019-09-11 Σχολικός Αγιασμός

2019-09-11 Αγιασμός

Με τον καθιερωμένο Αγιασμό και τις ευλογίες της Εκκλησίας ξεκινάνε σήμερα τα σχολεία. Καλή σχολική χρονιά σε όλους.

τι χρειάζεται το παιδί