Κουκούλης  Παράσχος  δάσκ@λος  στο  1ο  Δημοτικό  σχολείο  Αγίου   Δημητρίου

Αρχική  σελίδατο  σχολείο  μουεκπαιδευτικάεπικαιρότητασχολικάχρήσιμοι σύνδεσμοι

Γεννήθηκα  σε  ένα  χωριό  της  Μυτιλήνης  , στο  Σκόπελο , που  είναι  ένα  από  τα  έξι  χωριά
  της  Γέρας (πρώην  δήμος)  που  βρίσκονται  όλα  χτισμένα  στη  δυτική  πλευρά
 του  πανέμορφου  κόλπου  της  Γέρας  όπως  μνημονεύει  σε  ένα  από  τα  αριστουργήματα  του
 ο  συμπατριώτης  μας  νομπελίστας  ποιητής  Οδυσσέας  Ελύτης.

«Και πολύ πιο βαθιά πίσω απ’ τα κύματα
στο Νησί με τους κόλπους των ελαιώνων
Μια στιγμή μου εφάνηκε θωρούσα Εκείνον
που το αίμα του έδωσε να σαρκωθώ
τον τραχύ του Αγίου δρόμου ν’ ανεβαίνει
Μια φοράν ακόμη
στα νερά της Γέρας ν’ ακουμπά τα δάχτυλα
και τα πέντε ν’ ανάβουνε χωριά
ο Παπάδος, ο Πλακάδος, ο Παλαιόκηπος,
ο Σκόπελος και ο Μεσαγρός
εξουσία και κλήρος της γενιάς μου»

«Το Άξιον Εστί, Η Γένεσις»

Τελείωσα  το  6/θέσιο  δημοτικό  σχολείο  του  χωριού  μου  ενώ  στη  δευτεροβάθμια  εκπαίδευση  το  ενιαίο  γυμνάσιο  και  λύκειο  Γέρας .
Σπούδασα  στην  Παιδαγωγική  Ακαδημία  Μυτιλήνης (με  υποτροφία  κατά την  εισαγωγή μου ... γιατί  μετά ...) και  στην  συνέχεια  υπηρέτησα
τη  ''μαμά πατρίδα''  για  21  μήνες  στο  σώμα  των  τεθωρακισμένων ως  Α.Π.Μ.Α (τρομάρα  μου )  στην  Αυλώνα  και  στον  Πολυχνίτο  Λέσβου .
Μια  βδομάδα  μετά  την  απόλυση  μου (άλλες  εποχές  τότε)  διορίστηκα  ως  αναπληρωτής  δάσκαλος  στο  3/θεσιο  δημοτικό  σχολείου  Μούδρου  στη  Λήμνο.
Στη  συνέχεια  και  για  δύο  συνεχόμενες  χρονιές (1987-89)  δούλεψα  και  πάλι  ως  αναπληρωτής  στο  5/θεσιο  δημοτικό  σχολείο  στην  Άγρα  της  Λέσβου
ενώ  την  επόμενη  χρονιά  διορίστηκα  σαν  μόνιμος  πια  εκπαιδευτικός  στα  Αμπελάκια  της  Σαλαμίνας ...
Και  ............  από  το  1990  και  μέχρι  σήμερα  (ζωή  να  'χουμε)  υπηρετώ  (;;;)  την  εκπαίδευση  στο  1ο  δημοτικό  σχολείο  Αγίου  Δημητρίου
 με  ένα  διάλειμμα  τριών  ετών  κατά  το  οποίο  ,εξαιτίας  υπεραριθμίας  , υπηρέτησα  στο  11ο  Δημοτικό  σχολείο  του  ίδιου  δήμου.
Α.....  εξομοιώθηκα  στο  Εθνικό  Καποδιστριακό  Πανεπιστήμιο  Αθηνών  τη  διετία   1999-2000  και  πήρα  το  πτυχίο  με  ''άριστα''  (μεγαλεία ) .