School - PE, η ιστοσελίδα για τη σχολική φυσική αγωγή και τους καθηγητές που την υπηρετούν. Μια προσπάθεια ενημέρωσης πάνω στις σύγχρονες εξελίξεις της επιστήμης της σχολικής φυσικής αγωγής, αλλά και σε θέματα που άπτονται της υπηρεσίας και της καθημερινότητας του σχολείου.

Βιβλίο Επισκεπτών

Συλλογή sports  clip art

Στις σελίδες του School - PE θα βρείτε

θέματα σχετικά με τη σχολική φυσική αγωγή: σχέδια μαθημάτων και μεμονωμένες δραστηριότητες, τρόπους οργάνωσης και αξιολόγησης του μαθήματος, προτάσεις βιβλίων και επιστημονικών περιοδικών καθώς και θεωρία για τα  αναλυτικά προγράμματα.

Υπηρεσιακά θέματα: διορισμούς εκπαιδευτικών - μεταθέσεις - αποσπάσεις - χρήσιμα έντυπα - βάσεις μορίων μεταθέσεων και μόρια δυσμενών συνθηκών.

Νομοθεσία: νόμους, προεδρικά διατάγματα και εγκυκλίους σχετικές με την εκπαίδευση.

Επιμόρφωση: πληροφορίες για συνέδρια, σεμινάρια και ημερίδες που αφορούν τη φυσική αγωγή αλλά και την  εκπαίδευση γενικότερα.

Άρθρα και απόψεις για τη φυσική αγωγή, τη φυσική δραστηριότητα, την υγεία και τον υγιεινό τρόπο ζωής.

Επιστημονικές εργασίες και έρευνες για τη φυσική αγωγή καθώς και πρακτικές εφαρμογές που έχουν δοκιμαστεί και εφαρμοστεί στην πράξη.

Χρήσιμες ιστοσελίδες για τη σχολική φυσική αγωγή, τα σπορ, την εκπαίδευση καθώς και πύλες και μηχανές αναζήτησης.

Επικοινωνία για την υποβολή σχολίων, προτάσεων, άρθρων και τη δημοσίευση υλικού που συμβαδίζει με το περιεχόμενο και το σκοπό της ιστοσελίδας.

Κολοβελώνης, Γούδας (2016)Διδάσκοντας αθλητικές δεξιότητες σε παιδιά

Κολοβελώνης (2015). Ενισχύοντας τα κίνητρα των μαθητών