Σχέδια μαθημάτων και δραστηριότητες

Τάξη Β΄- ΣΤ΄
Συντάκτης Κολοβελώνης Αθανάσιος, Καθ. Φ. Αγωγής

Περιγραφή

Χωρίζουμε τους μαθητές σε δύο ομάδες που παίρνουν θέση στις δύο πλευρές του χώρου παιχνιδιού με τον έναν μαθητή της κάθε ομάδας δίπλα στον άλλο.  Ορίζουμε δύο μαθητές ως πειρατές που παίρνουν θέση στο κέντρο του χώρου με μέτωπο ένας σε κάθε πλευρά. Μετά από κάθε σφύριγμα πρέπει να περάσουν όλοι στην απέναντι πλευρά, μέσα στα όρια του παιχνιδιού χωρίς να πιαστούν από τους πειρατές. Οι πειρατές δεν έχουν δικαίωμα να περνούν πίσω από τις τελικές γραμμές. Αυτοί που πιάνονται από τους πειρατές (με ένα ακούμπημα) γίνονται  πειρατές και κυνηγάνε από το επόμενο σφύριγμα. Το παιχνίδι τελειώνει όταν πιαστούν όλοι οι μαθητές και νικητής αναδεικνύεται ο μαθητής που πιάνεται τελευταίος. Τα όρια του παιχνιδιού καθορίζονται ανάλογα με την ηλικία και την ικανότητα των μαθητών.