9η συνάντηση

Ενημερωθήκαμε για τη δυνατότητα συμμετοχής σε προληπτική παρέμβαση για το κάπνισμα στο πλαίσιο του προγράμματος Hellenic Action for Research Against Tobacco HEART II ¨ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΩ¨ την Τετάρτη 1η Απριλίου 2015 στην Πλάκα στο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα »Αττική Παράδοση».

learnNOsmokingΤο πρόγραμμα HEART II  ¨ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΩ¨ αποτελεί προϊόν συνεργασίας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, του Υπουργείου Υγείας, του Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών και της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρίας. Από το σχολικό έτος 2014 ? 15, το πρόγραμμα έχει ενταχθεί στο κοινωνικό σχολείο.  Το πρόγραμμα αυτό χρηματοδοτείται από τo Ίδρυμα Γεωργίου Δ. Μπεχράκη. Το ¨ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΩ¨ έχει ως σκοπό  την πρόληψη του καπνίσματος στους μαθητές E΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού, Α?, Β? και Γ? Γυμνασίου καθώς και Α? Λυκείου.

Επίσης, φτιάξαμε ένα ανώνυμο ερωτηματολόγιο για την ανίχνευση των σχέσεων και στάσεων των μαθητών του Σχολείου μας σε σχέση με το κάπνισμα.

8η συνάντηση

Thnx4NoSmokingΜας απασχόλησε το θέμα κάπνισμα και σχολείο και έτσι μέλη της ομάδας μας δημιουργήσαμε αφίσες αποτροπής καπνίσματος με σκοπό να ευαισθητοποιήσουμε μαθητές και καθηγητές.

Τις αφίσες, αφού τις πλαστικοποιήσαμε, τις τοποθετήσαμε σε επιλεγμένους χώρους του Σχολείου.

afisaki1

7η συνάντηση

Κατά την διάρκεια συλλογικής συζήτησης μεταξύ των μελών της ομάδας εμπνευστήκαμε τη δημιουργία ηλεκτρονικού site  στοχεύοντας στην ενημέρωση της μαθητικής κοινότητας σχετικά με τις δράσεις μας και τις συνέπειες του καπνίσματος.