Σεμιν. - Ημερίδες
Σκοταράς Νίκος
|
|
ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΙΔΕΣ 24,29 - 11 - 2011 ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ 15-04-2011 ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ 13-4-2011 ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ (Διαχείριση τάξης, καινοτόμες μέθοδοι διδασκαλίας, πρόληψη και αντιμετώπιση συγκρούσεων στην τάξη, παιδαγωγικές προσεγγίσεις μαθητών με ειδικές ανάγκες, ειδική αναφορά στη ΔΕΠΥ, το στρες των εκπαιδευτικών, Αξιολόγηση των μαθητών. Το άγχος των μαθητών και των γονέων για τις εξετάσεις (η βοήθεια του εκπαιδευτικού), σχολικός εκφοβισμός – θυματοποίηση, χαρακτηριστικά μαθητών ανάλογα με την ηλικία τους) Επιμορφωτική Διημερίδα 24-1, 7-2-09 ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥΣ 7-6-2007 ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ Μαθησιακές δυσκολίες 8-2-2006 στη Β' Αθήνας (2ο Τ.Ε.Ε Χαλανδρίου), αναβολή λόγω καιρού για 15-2-2006 Μαθησιακές δυσκολίες 23-2-2006 στα Χανιά (Τ.Ε.Ε Δήμου Ελ. Βενιζέλου, Μουριές-Χανίων) Μαθησιακές δυσκολίες 24-2-2006 στο Ηράκλειο (6ο Τ.Ε.Ε Ηρακλείου) Μαθησιακές δυσκολίες 27-2-2006 στη Λαμία (1ο Τ.Ε.Ε Λαμίας) Μαθησιακές δυσκολίες 1-3-2006 στην Αν. Αττική (1ο Τ.Ε.Ε Ραφήνας) Μαθησιακές δυσκολίες 9-3-2006 στη Χαλκίδα (παλαιό Δημαρχείο) Μαθησιακές δυσκολίες 10-3-2006 στη Λιβαδειά (2ο Τ.Ε.Ε Λιβαδειάς)
ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ 30 - 3 - 2005 Παιδαγωγική-Επιμορφωτική ημερίδα με θέμα "Ειδικές μαθησιακές δυσκολίες στα Τ.Ε.Ε - Επικοινωνία Σχολείου με τους γονείς" 15,16 - 4 - 2005 Διημερίδες Η/Υ ( Autocad) σε πέντε πόλεις της περιοχής ευθύνης μου (Αθήνα, Ηράκλειο Κρήτης, Λαμία, Χαλκίδα, Λιβαδειά). 7 - 9 - 2004 Ημερίδα Υβριδικού αυτοκινήτου
Στις διημερίδες, έγινε μια πρώτη επαφή των εκπ/κών μηχανολόγων με το Autocad, μοιράστηκαν σχετικά βιβλία κλπ, ώστε οι συνάδελφοι να έχουν τη δυνατότητα να συνεχίσουν σχεδόν μόνοι τους την επιμόρφωση με μικρή συμβολή των επιμορφωτών τους, που ήταν εκπ/κοί της αντίστοιχης περιοχής, γνώστες του Autocad. Οι διημερίδες πραγματοποιήθηκαν σύμφωνα με το παρακάτω έγγραφο:
ΘΕΜΑ: «Διοργάνωση επιμορφωτικών διημερίδων εκπ/κών μηχανολόγων σε Η/Υ» Κατόπιν του αυξημένου ενδιαφέροντος που παρατηρήθηκε μετά την αποστολή του εγγράφου με αρ. πρωτ. 71/7-03-05 (Γραφείο Σχ. Συμβούλων Β΄Αθήνας) σας πληροφορούμε τα ακόλουθα:
Όλοι οι συνάδελφοι που έχουν δηλώσει συμμετοχή στην κατηγορία αυτή θα επιμορφωθούν στις αντίστοιχες περιοχές με το ακόλουθο πρόγραμμα: α) Αθήνα (αριθμός συμμετεχόντων: 30) Ημερομηνίες και ώρες διεξαγωγής : Παρασκευή 15/4/2005 15.00 -20.00 Σάββατο 16/4/2005 9.00 - 15.00 Τόπος:Εργαστήρια Πληροφορικής ΣΕΚ Χαλανδρίου (Ριζαρείου 22 Χαλάνδρι) Επικοινωνία - Πληροφορίες: τηλ.210-6849575, 210-6827182κ.Ζεπάτος, κ.Πανόπουλος Επιμορφωτές: κ Καραγιώργος Ν., κ.Κατσίπης Μ. ,κ. Κίτσιος Κ., κ.Εξάρχου
β) Ηράκλειο Κρήτης (αριθμός συμμετεχόντων: 37) Ημερομηνίες και ώρες διεξαγωγής : Παρασκευή 15/4/2005 15.00 -20.00 Σάββατο 16/4/2005 9.00 - 15.00 Τόπος:Εργαστήρια Πληροφορικής 1ου ΣΕΚ Ηρακλείου Επικοινωνία-Πληροφορίες:τηλ.2810323563,2810361730-9 κ.Παπαδουλάκης Επιμορφωτής: κ. Παπαδουλάκης Ζ. γ) Λαμία (αριθμός συμμετεχόντων: 21) Ημερομηνίες και ώρες διεξαγωγής : Παρασκευή 15/4/2005 15.00 -20.00 Σάββατο 16/4/2005 9.00 - 15.00 Τόπος:Εργαστήριο Πληροφορικής 1ου Τ.Ε.Ε. Λαμίας Επικοινωνία - Πληροφορίες: τηλ.2231052893 κ Βουρλάκης, κ.Λεμονής Επιμορφωτές: κ Βουρλάκης, κ.Λεμονής
δ) Χαλκίδα (αριθμός συμμετεχόντων: 22) Ημερομηνίες και ώρες διεξαγωγής : Παρασκευή 15/4/2005 15.00 -20.00 Σάββατο 16/4/2005 9.00 - 15.00 Τόπος:Εργαστήριο Πληροφορικής 1ου Τ.Ε.Ε Χαλκίδας Επικοινωνία - Πληροφορίες: τηλ.2221078690 κ. Χαλιούλιας, κ.Ζάχος Επιμορφωτές: κ. Χαλιούλιας, κ.Ζάχος ε) Λιβαδειά (αριθμός συμμετεχόντων: 34) Ημερομηνίες και ώρες διεξαγωγής : Πέμπτη 14/4/2005 15.00 - 20.00 Παρασκευή 15/4/2005 15.00 - 20.00 Σάββατο 16/4/2005 9.00 - 15.00 Τόπος:Εργαστήριο Πληροφορικής ΣΕΚ Λιβαδειάς Επικοινωνία - Πληροφορίες: τηλ.2261087888 κ. Μακαλιάς Λ., κ.Ζιάκας Η. Επιμορφωτές: κ. Μακαλιάς Λ., κ.Ζιάκας Η. Προσοχή : Οι επιμορφούμενοι εκτός Λιβαδειάς (Άμφισσα, Θήβα, Αταλάντη) θα παρακολουθήσουν τη διημερίδα Παρ. 15/4/2005 και Σαβ. 16/4/2005. Οι επιμορφούμενοι από τη Λιβαδειά θα χωριστούν σε δύο κατηγορίες με ευθύνη των επιμορφωτών. Η μία κατηγορία θα επιμορφωθεί μαζί με τους εκτός Λιβαδειάς, ενώ η άλλη την Πέμ. 14/4/2005 και Σαβ. 16/4/2005.
δεν μπορεί να γίνει τμήμα σε καμία περιοχή. Θα γίνει προσπάθεια ώστε οι συνάδελφοι να βοηθηθούν ατομικά από εκπ/κούς του σχολείου τους οι οποίοι γνωρίζουν τις βασικές γνώσεις Η/Υ. Παρακαλούνται οι Προϊστάμενοι των Γραφείων Τ.Ε.Ε. και Τ.Ε.Θ.-Τ.Ε.Κ. να μεριμνήσουν, δια των Δ/ντών των Σχολικών Μονάδων, ώστε να ενημερωθούν οι συνάδελφοι μηχανολόγοι για το πρόγραμμα των διημερίδων. Στους επιμορφούμενους θα χορηγηθούν σχετικά βιβλία (Σχεδίαση με Η/Υ του τομέα Κατασκευών) και βεβαίωση συμμετοχής.
Ο Σχολικός Σύμβουλος Σκοταράς Νικόλαος ΑΘΗΝΑ (ΣΕΚ Χαλανδρίου). Επιμορφωτές: κ. Καραγιώργος Ν., κ. Κατσίπης Μ., κ. Κίτσιος Κ., κ. Εξάρχου.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Εργαστήριο Πληροφορικής 1ου Τ.Ε.Ε Χαλκίδας) Επιμορφωτές: κ. Χαλιούλιας, κ.Ζάχος
ΛΑΜΙΑ (Εργαστήριο Πληροφορικής 1ου Τ.Ε.Ε. Λαμίας) Επιμορφωτές: κ Βουρλάκης, κ.Λεμονής
Στο αμφιθέατρο του 2ου ΤΕΕ Χαλανδρίου πραγματοποιήθηκε ημερίδα με το παραπάνω θέμα. Στην ημερίδα κλήθηκαν να συμμετάσχουν οι Δ/ντες και εκπ/κοί των σχολικών μονάδων της περιοχής παιδαγωγικής ευθύνης μου (1ο, 2ο, 3ο, 4ο, 5ο, 6ο, 7ο Τ.Ε.Ε. Χαλανδρίου, Σ.Ε.Κ. Χαλανδρίου, Τ.Ε.Ε. Κορωπίου, Εσπερινό Τ.Ε.Ε. Κορωπίου, 2ο Σ.Ε.Κ. Κορωπίου, Σ.Ε.Κ. Βάρης, Τ.Ε.Ε. Βάρης, 1ο Τ.Ε.Ε. Ωρωπού), καθώς και όσοι εκπ/κοί μηχανολόγοι όλων των σχολικών μονάδων των περιοχών: Β΄ Αθήνας, Ανατολικής Αττικής, Κρήτης, Στερεάς Ελλάδας επιθυμούσαν. Στη συνάντηση έγινε προσπάθεια να καλυφθεί το σημαντικό κενό της ενημέρωσης και επιμόρφωσης στα παραπάνω θέματα με πρακτικό τρόπο (Ανάλυση περιπτώσεων μαθητών, «παίξιμο ρόλων» εκπ/κού - γονέα κ.λ.π.). Εάν επιλέξετε την σύνδεση "Συνάντηση Δ/ντη - Γονέα" θα ακούσετε δύο τρόπους επικοινωνίας, ένα σωστό και ένα λανθασμένο. Η επιμέλεια του ηχητικού αυτού αρχείου έγινε από την κ. Καμπούκου στελέχους του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Β' Αθήνας. Πρόγραμμα Συνάντησης16:30 Προσέλευση – εγγραφές. 17:00 Παρουσίαση του θεσμού των Κ.Δ.Α.Υ. εισηγητής: κ. Δ. Κωστάρας, προϊστάμενος του Κ.Δ.Α.Υ. Ανατ. Αττικής. 17:15 Δύο περιπτώσεις μαθητών. εισηγητής: κ. Δ. Κωστάρας, προϊστάμενος του Κ.Δ.Α.Υ. Ανατ. Αττικής. 17:30 Ειδικές μαθησιακές δυσκολίες–ενδείξεις.Η εικόνα του εφήβου με Ε.Μ.Δ. εισηγήτρια: κ. Μ. Πανταζοπούλου, προϊσταμένη Κ.Δ.Α.Υ. Β΄ Αθήνας. 18:00 Ερωτήσεις – Συζήτηση. 18:30 Διάλειμμα. 18:45 Παρουσίαση του θεσμού Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων (Σ.Σ.Ν.). εισηγήτρια: κ. Ε. Κορέτση, υπεύθυνη Σ.Σ.Ν. Β΄ Αθήνας. 19:00 Επικοινωνία σχολείου με τους γονείς. εισηγήτρια: κ. Κ. Καμπούκου, στέλεχος Σ.Σ.Ν. Β΄ Αθήνας. 19:40 Ερωτήσεις – Συζήτηση. 21:00 Τέλος συνάντησης. ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΚΠ/ΚΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΙΔΑ.
Μετά από επεξεργασία των συμπληρωμένων ειδικών ερωτηματολογίων, που μοιράστηκαν στους επιμορφούμενους, τα προτεινόμενα θέματα για μελλοντικές ημερίδες είναι : 1) ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ Τρόποι προσέγγισης των γονέων (από τους εκπαιδευτικούς) που δεν θέλουν να δεχθούν ότι το παιδί τους χρειάζεται υποστήριξη και ν’ απευθυνθούν σε κάποιον ειδικό. Όρια -κανόνες σχολικού περιβάλλοντος (που ορίζονται από το Σύλλογο Εκπαιδευτικών) και τήρησή τους.Προβλήματα συνεργασίας και ορίων μεταξύ συναδέλφων. Προβλήματα άνισης μεταχείρισης μαθητών μεταξύ συναδέλφων. Προβλήματα συμπεριφοράς -πειθαρχίας στην τάξη, τρόποι αντιμετώπισης και επίλυσής τους.Τρόποι διδασκαλίας μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες στα ΤΕΕ.Μεθοδολογία εξέτασης , αξιολόγησης και τρόποι βαθμολόγησης των μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες.Συζήτηση για υπαρκτά προβλήματα των ΤΕΕ Εκπαιδευτική διαδικασία-προσέγγιση σε μαθητές που κάνουν χρήση απαγορευμένων ουσιών. Εκπαιδευτική διαδικασία-προσέγγιση σε μαθητές διαζευγμένων οικογενειών. Μαθησιακές δυσκολίες. Υπερκινητικότητα – Ελλειμματική προσοχή. Ψυχολογία του εφήβου. Συμβουλευτική και επαγγελματικός προσανατολισμός για σωστή επιλογή ειδικότητας. Αναλυτική παρουσίαση εργασίας /δικαιοδοσίας ΚΔΑΥ .Τρόπος λειτουργίας (ειδικά για τη Β΄ Αθήνας). Βιωματικές μέθοδοι διδασκαλίας. Αμοιβές-κίνητρα μαθητών με ουσιαστικό περιεχόμενο. Τρόποι βελτίωσης της απόδοσης των μαθητών στα Εργαστηριακά μαθήματα . Παιδιά με σοβαρές μαθησιακές δυσκολίες κατά πόσο μπορούν ν’ ανταπεξέλθουν σε ειδικότητες των ΤΕΕ όπως π.χ. η Νοσηλευτική. Πώς αντιμετωπίζονται παιδιά με σοβαρά προβλήματα υγείας όπως π.χ. επιληψία, ψύχωση κ.λ.π. που δεν μπορούν ν’ ανταπεξέλθουν στο επάγγελμα .
Στο αμφιθέατρο του 1ου ΤΕΕ Αθήνας πραγματοποιήθηκε Ημερίδα Υβριδικού αυτοκινήτου την οποία παρακολούθησαν πολλοί συνάδελφοι με το ακόλουθο πρόγραμμα : ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ17.00-17.15 Προσέλευση-Εγγραφή συμμετεχόντων 17.15-17.30: Το αυτοκίνητο ως πηγή ατμοσφαιρικής ρύπανσης Εμμ Κακάρογλου - Σχολικός Σύμβουλος 17.30-17.45 Χαιρετισμός Εκπροσώπου της ecocity
17.45-19.10 Διάδοση Νέων Τεχνολογιών στα Οχήματα Μίλτος Τσοσκούνογλου - Διευθυντής Τομέα Προστασίας Περιβάλλοντος & Τεχνολογίας της Toyota Hellas 19.15-19.40 Επίδειξη υβριδικού οχήματος στον αύλειο χώρο του ΤΕΕ. 19.40-21.00 Διεξαγωγή test drives στους περιβάλλοντες το ΤΕΕ χώρους.
ΠΙΝΑΚΑΣ 1 Κατάσταση Εκπ/κών Μηχανολόγων περιοχών Στερεάς Ελλάδας και Β΄ Αθήνας που παρακολούθησαν την Επιμορφωτική Ημερίδα «Αυτοκινήτων» στις 03 – 03 - 2004.
ΠΙΝΑΚΑΣ 2
Κατάσταση Εκπ/κών Μηχανολόγων περιοχών Κρήτης, Ανατ. Αττικής και ΣΕΚ Αμαρουσίου που παρακολούθησαν την Επιμορφωτική Ημερίδα «Αυτοκινήτων» στις 10 -03 - 2004.
Άποψη από την ημερίδα της 16/3/2004 στο Φυρογένη. ΠΙΝΑΚΑΣ 3
Κατάσταση Εκπ/κών Μηχανολόγων περιοχών Στερεάς Ελλάδας και Β΄ Αθήνας που παρακολούθησαν την Επιμορφωτική Ημερίδα «Ψυκτικών – Θερμοϋδραυλικών» στις 16 -03 - 2004.
ΠΙΝΑΚΑΣ 4
Κατάσταση Εκπ/κών Μηχανολόγων περιοχών Κρήτης και Ανατ. Αττικής που παρακολούθησαν την Επιμορφωτική Ημερίδα «Ψυκτικών - Θερμοϋδραυλικών» στις 18 - 03 - 2004.
|
Αποστολή αλληλογραφίας προς
skotaras@sch.gr με ερωτήσεις
ή σχόλια σχετικά με αυτήν την τοποθεσία Web.
|