Δικτυακοί Σύνδεσμοι
Εμφανίσεις Άρθρων

ΕΙΣΟΔΟΣ ΜΕΛΩΝ

Μαθαίνω την e-me σε λίγες ώρες

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ-ΒΙΝΤΕΟ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΤΗΣ E-ME ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

E-ME

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ-ΒΙΝΤΕΟ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΤΗΣ E-ME ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Ενδεικτικά παραδείγματα γραπτών δοκιμασιών σύμφωνα με τον νέο τρόπο εξέτασης στο μάθημα της ξένης γλώσσας

Για να δείτε τα ενδεικτικά παραδείγματα γραπτών δοκιμασιών σύμφωνα με το νέο Π.Σ. κάντε κλικ εδώ

Για  να δείτε μια πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα πρόταση της καλής συναδέλφου Μαριλένας Γύπαρη, κάντε κλικ εδώ

- Για να δείτε παραδείγματα γραπτών δοκιμασιών που μοιράζεται μαζί μας η καλή συνάδελφος Δέσποινα Μαυρομματάκη κάντε κλικ εδώ.

Παιχνίδι για το νέο Ενιαίο Πρόγραμμα Σπουδών για τις Ξένες Γλώσσες

millions

Διαδραστικό παιχνίδι (millionnaire) σχετικά με το νέο Ενιαίο Πρόγραμμα Σπουδών για τις Ξένες Γλώσσες που αξιοποιήθηκε σε επιμορφωτικές συναντήσεις μου το 2018. Γιατί η επιμορφωτική διαδικασία μπορεί να περιέχει και λίγο παιχνίδι (όπως άλλωστε και η εκπαιδευτική διαδικασία).

Κάντε κλικ εδώ.

Ενδεικτικά θέματα τελικής γραπτής εξέτασης Λυκείου

test2Ενδεικτικά θέματα τελικής γραπτής εξέτασης Λυκείου (ΓΕΛ & ΕΠΑΛ), για τμήματα με μαθητές χαμηλού επιπέδου γλωσσομάθειας, σύμφωνα με τη νέα τυπολογία εξετάσεων.

Για να κατεβάσετε το ενδεικτικό θέμα κάντε κλικ εδώ.

Παράδειγμα εξέτασης Γ Λυκείου

test3Ένα παράδειγμα γραπτών εξετάσεων για τη Γ Λυκείου προσαρμοσμένο στο ισχύον Π.Δ. για τις εξετάσεις στη Γ Λυκείου (παλαιός τύπος εξέτασης που αναμένεται να αλλάξει) θα βρείτε κάνοντας κλικ εδώ

Υλικό για τη "Θεματική Εβδομάδα" στο Γυμνάσιο για το σχ. έτος 2017-2018 (2)

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Σχολικό Έτος 2017-18

Κυκλοφοριακή Αγωγή

securite routiere

Η επιστολή μου για τη "Θεματική Εβδομάδα" που θα υλοποιηθεί στα Γυμνάσια κατά το σχ. έτος 2017-2018. Κάντε κλικ εδώ.

Το Παράρτημα 1 με 14 κείμενα προς αξιοποίηση στο μάθημα της Γαλλικής Γλώσσας. Κάντε κλικ εδώ.

Παρακάτω κάποιες πηγές (κυρίως πολυτροπικά κείμενα) προς αξιοποίηση στο μάθημα των οποίων το περιεχόμενο είναι σχετικό με τους άξονες της "Θεματικής Εβδομάδας" όπως ορίστηκαν από το ΙΕΠ και το ΥΠΕΠΘ.

Επιμορφωτικό υλικό

formationΣε αυτή την Ενότητα της ιστοσελίδας θα βρείτε, μεταξύ άλλων, το επιμορφωτικό υλικό των συναντήσεων με τους εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, σε μορφή παρουσιάσεων αλλά και σε ψηφιακή μορφή που μπορείτε να κατεβάσετε στον υπολογιστή σας.

Σε περίπτωση που θέλετε να υποβάλετε κάποιο σχόλιο ή κάποιο ερώτημα σχετικά με αυτό το υλικό, σας δίνεται η δυνατότητα υποβολής σχολίου ακριβώς κάτω από κάθε δημοσίευση. Ωστόσο, απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή σχολίου είναι η εγγραφή σας ως χρήστης της ιστοσελίδας. Η εγγραφή σας γίνεται από την ειδική εφαρμογή που θα βρείτε στο κάτω μέρος της ιστοσελίδας.

Υλικό για το μάθημα

materiel cours2Σε αυτή την Ενότητα δημοσιεύεται διδακτικό και παιδαγωγικό υλικό, χρήσιμο για αξιοποίηση στην τάξη των Γαλλικών.

Οι συνάδελφοι που είναι εγγεγραμένοι χρήστες με δικαιώμτα "Συντάκτη" έχουν τη δυνατότητα να "ανεβάζουν" χρήσιμο υλικό που αξιοποίησαν οι ίδιοι στην τάξη τους.

Σε περίπτωση που θέλετε να υποβάλετε κάποιο σχόλιο ή κάποιο ερώτημα σχετικά με αυτό το υλικό, σας δίνεται η δυνατότητα υποβολής σχολίου ακριβώς κάτω από κάθε δημοσίευση. Ωστόσο, απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή σχολίου είναι η εγγραφή σας ως χρήστης της ιστοσελίδας. Η εγγραφή σας γίνεται από την ειδική εφαρμογή που θα βρείτε στο κάτω μέρος της ιστοσελίδας.

AP1200K-vichy-france-art-deco-travel-poster-roger-broders-1920s.jpg

Συνδεδεμένοι χρήστες