Δικτυακοί Σύνδεσμοι
Εμφανίσεις Άρθρων

Το παιχνίδι των 10 ερωτήσεων για τους μαθητές της Δ΄ Δημοτικού

Για να ανοίξετε το παιχνίδι των 10 ερωτήσεων για τους μαθητές της Δ΄ Δημοτικού κάντε κλικ εδώ.

Κατασκευάζοντας τον Πύργο του Άιφελ

To διαδραστικό παιχνίδι "Κατασκευάζοντας τον Πύργο του Άιφελ" απευθύνεται σε μαθητές που δεν έχουν ακόμη αρχίσει την εκμάθηση της γαλλικής γλώσσας (κυρίως στου μαθητές της Δ' Τάξης Δημοτικού) που καλούνται να αποφασίσουν εάν επιλέξουν τη Γαλλική ως 2η ξένη γλώσσα που θα μάθουν στην Α/θμια και Β/θμια Εκπαίδευση.

Για να "τρέξετε" το παιχνίδι πατήστε στον παρακάτω δεσμό αλλά ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ INTERNET EXPLORER (διαφορετικά θα υπάρχουν προβλήματα στην εφαρμογή):

Παιχνίδι 'Κατασκευάζοντας τον Πύργο του Άιφελ" (Εναλλακτικά ανοίξτε το παιχνίδι από εδώ).

Το πρώτο μου τεστ στα Γαλλικά

Ένα απλό τεστ, το πρώτο για τους μαθητές που πρόκεται να διδαχτούν Γαλλικά μπορείτε να κατεβάσετε, να εκτυπώσετε και να προτείνετε σε μαθητές που δεν έχουν κάνει καθόλου Γαλλικά. Το περιεχόμενο είναι κατά βάση ασπρόμαυρο (όπου αυτό ήταν δυνατό) για να βολεύει στην εκτύπωση και αναπαραγωγή φωτοτυπιών.

Για το πρώτο μου Τεστ στα Γαλλικά κάντε κλικ εδώ.

Le français est une chance

arg "Τα Γαλλικά είναι μια ευκαιρία"  είναι το slogan της καμπάνιας του Γαλλικού Ινστιτούτου. Ένα φυλλάδιο - argumentaire που απευθύνεtαι στους μαθητές και τους γονείς τους αναφέρει τους λόγους για τους οποίους πρέπει να κάνουν τη σωστή επιλογή: να μάθουν Γαλλικά

Υπάρχει, επίσης, πάντα αναρτημένο και το βίντεο με θέμα το πλεονέκτημα τού να μιλάς Γαλλικά ενώ το νέο φετινό βίντεο προώθησης της γαλλικής γλώσσας θα αναρτηθεί τις επόμενες μέρες στο διαδίκτυο.