«Κύκνειο άσμα» του Άντον Τσέχωφ

1.  «Κύκνειο Άσμα» του Άντον Τσέχωφ
Η πρεμιέρα  δόθηκε το καλοκαίρι του 1998 στο Αμφιθέατρο της Νομαρχίας Καβάλας στις 30 και 31 Αυγούστου. Τo μονόπρακτo αυτ? μαζί με το θεατρικό έργο «Πρόταση γάμου» του ίδιου συγγραφέα, ξαναπαίχτηκαν στον ίδιο χώρο στις 16 και 17 Νοεμβρίου 1998 στα πλαίσια του Πολιτιστικού 10ήμερου του Καλλιτεχνικού συλλόγου Γυναικών Καβάλας.
Με τις συγκεκριμένες παραστάσεις η ομάδα έλαβε μέρος και σε πολλά τοπικά πολιτιστικά φεστιβάλ όπως στα Καζαβητιανά του Πρίνου της Θάσου και στο Σιδηροχώρι (21.8.99 ) στα πλαίσια των καλοκαιρινών εορταστικών του εκδηλώσεων. Επίσης στη Μουσθένη (12.9.99 )στα πλαίσια σχετικών πολιτιστικών εκδηλώσεων. Η τελευταία παράσταση δόθηκε στο θεατράκι της Στέγης Φίλων Γραμμάτων και Τεχνών.

Για το σχολικό έτος 2015 – 2016 συγκεντρωνόμαστε κάθε Κυριακή στις 11:00. Υπεύθυνοι καθηγητές οι κ. Θεόδωρος Εμμανουηλίδης, Υποδιευθυντής του Σχολείου μαζί με τον κ. Παύλο Ξανθόπουλο καθηγητή μουσικής του Σχολείου μας.

Μαζί με τα παιδιά της θεατρικής μας ομάδας παίζουμε, χορεύουμε, κάνουμε ασκήσεις κίνησης και ορθοφωνίας. Στην ομάδα είναι καλοδεχούμενα παιδιά και από άλλες σχολικές μονάδες Δημοτικά και Γυμνάσια, που θέλουν να ασχοληθούν με την θεατρική παιδεία.