3. ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ  ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ

Υπογραφή ανεξαρτησίας

Η Αγγλία και οι αποικίες της στην Αμερική.

Κατά το 18ο αιώνα η Αγγλία κατείχε δεκατρείς αποικίες  στην Αμερική. Οι αποικίες αυτές παρουσίαζαν σημαντικές διαφορές που οφείλονταν:

Þ      Στη διαφορετική προέλευση των κατοίκων

Þ      Στο κλίμα και στο έδαφος.

Ποια η κατάσταση που επικρατούσε στις αποικίες;

v  Ήταν αναπτυγμένες οικονομικά

v  Είχαν μεγάλη πολιτική αυτονομία

v  Ήταν υποχρεωμένες να έχουν εμπορικές σχέσεις μόνο με τη μητρόπολη δηλαδή την Αγγλία.

Ποιοι ήταν οι λόγοι που οδήγησαν σε ρήξη με την Αγγλία (1774) και στον πόλεμο της Ανεξαρτησίας (1775-1783);

v  Η αγγλική κυβέρνηση απαγόρευσε στους αποίκους να εκμεταλλευτούν οικονομικά τις καινούργιες περιοχές που κέρδισε η Αγγλία από τη Γαλλία και την Ισπανία δηλαδή τον Καναδά και τη Λουιζιάνα.

v  Η πρόσθετη φορολογία σε μια σειρά από προϊόντα όπως το τσάι, η ζάχαρη και ο ειδικός φόρος χαρτοσήμου στις εφημερίδες και στα εμπορικά έγγραφα.

Τα γεγονότα:

1773: Ταραχές στη Βοστώνη

1774: Οι αντιπρόσωποι των δεκατριών αποικιών συγκεντρώθηκαν στη Φιλαδέλφεια και έστειλαν στο βασιλιά της Αγγλίας μια διακήρυξη δικαιωμάτων.

4 Ιουλίου 1776: Η συνέλευση της Φιλαδέλφειας ψηφίζει τη Διακήρυξη της Ανεξαρτησίας που στηρίζεται στις πολιτικές ιδέες του Διαφωτισμού. Πρωταγωνιστές στη σύνταξη της Διακήρυξης υπήρξαν ο Βενιαμίν Φραγκλίνος και ο Θωμάς Τζέφερσον.

Ο πόλεμος της Ανεξαρτησίας κράτησε επτά χρόνια και ήταν αρχικά πολύ δύσκολος για τον ανοργάνωτο στρατό των αποίκων. Τελικά οι Αμερικανοί νίκησαν χάρις:

• Τις ικανότητες του αρχιστρατήγου Γεωργίου Ουάσινγκτον

• Τη στάση της Γαλλίας που κήρυξε τον πόλεμο εναντίον της Αγγλίας

• Την κήρυξη πολέμου της Ολλανδίας και της Ισπανίας εναντίον της Αγγλίας.

• Τη στάση της Ρωσίας, Δανίας και Σουηδίας οι οποίες αρνήθηκαν στην Αγγλία το δικαίωμα να ελέγχει τα πλοία των ουδέτερων χωρών για εχθρικό φορτίο.

Σεπτέμβριος 1783: Συνθήκη των Βερσαλλιών: πλήρης ανεξαρτησία των 13 αποικιών.

1787: Το Συντακτικό Κογκρέσο κατορθώνει να συγκεράσει τις δύο αντίθετες τάσεις στη συνέλευση (ισχυρή κεντρική εξουσία- αυτονομία κάθε πολιτείας) και να ψηφίσει το Σύνταγμα των Ηνωμένων Πολιτειών.

Τι  προβλέπει το Σύνταγμα;

v  Μια ομοσπονδιακή κεντρική κυβέρνηση υπεύθυνη για την εξωτερική πολιτική, την άμυνα και τα οικονομικά.

v  Κάθε πολιτεία διατηρεί τη νομοθετική και εκτελεστική εξουσία σε θέματα τοπικής αυτοδιοίκησης, αστυνομίας, δικαιοσύνης και εκπαίδευσης.

v  Η νομοθετική εξουσία ανήκει στο Κογκρέσο που αποτελείται από τη Βουλή και τη Γερουσία.

v  Κάθε πολιτεία εκπροσωπείται στη Βουλή από αριθμό αντιπροσώπων ανάλογο με τον πληθυσμό της.

v  Κάθε πολιτεία αντιπροσωπεύεται στη Γερουσία από δύο αντιπροσώπους ανεξάρτητα από τον πληθυσμό της.

v  Η εκτελεστική εξουσία ασκείται από τον Πρόεδρο που εκλέγεται από εκλέκτορες για τέσσερα χρόνια και έχει δικαίωμα να επανεκλεγεί μία ακόμη φορά. Πρώτος πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών εξελέγη ο Γεώργιος Ουάσινγκτον.

v  Η Δικαστική εξουσία με επικεφαλής το Ανώτατο Δικαστήριο είναι ανεξάρτητη.

Ποιες οι συνέπειες της Αμερικάνικης επανάστασης;

¨       Οι εθνικές ιδιαιτερότητες των αποίκων παραμερίστηκαν και έτσι δημιουργήθηκε όχι μόνο ένα νέο κράτος αλλά και ένα νέο έθνος.

¨       Δύο καινούργιοι πολιτειακοί θεσμοί καθιερώνονται: η ομοσπονδία και η αβασίλευτη δημοκρατία.

¨       Η Αμερικανική επανάσταση  ήταν το πρώτο παράδειγμα επιτυχημένης έκβασης μιας επανάστασης που ακολούθησαν οι Ισπανικές αποικίες στη Λατινική Αμερική αλλά και κράτη στην Ευρώπη όπως η Ελβετία, η Ολλανδία, το Βέλγιο και φυσικά η Γαλλία.

¨       Το νέο κράτος αναπτύχθηκε πολύ γρήγορα σε όλους τους τομείς και εξελίχθηκε σε μεγάλη δύναμη.

¨       Οι ΗΠΑ απομάκρυναν οριστικά την Αγγλία από την Αμερική με τη Συνθήκη της Γάνδης το 1814 και τους υπόλοιπους Ευρωπαίους με το Δόγμα Μονρόε.

Αφιέρωμα του δικτυακού τόπου PBS  στην Αμερικανική επανάσταση
Πλούσιο εικονογραφικό υλικό και πηγές)

Άρθρο wikipedia για την Αμερικανική επανάσταση

Revolution and the New Nation (1754-1820s) National Archives

Σπάνιοι Χάρτες της Αμερικάνικης επανάστασης University of Georgia Libraries Hagrett Rare books & manuscript libraries

Ανακαλύψτε την επαναστατημένη Αμερική μέσα από τα μέσα της εποχής (εφημερίδες, χάρτες, περιοδικά και άρθρα)

An Eyewitness Account of the Boston Tea Party

Αφιέρωμα της Βιβλιοθήκης του Κογκρέσου στον Thomas Jefferson

Βιογραφία του Benjamin Franklin μέσα από ντοκουμέντα

Απεικονίσεις του Benjamin Franklin

Οι πρωταγωνιστές της Αμ. επανάστασης - εικονοβλιοθήκη

Ερωτήσεις*

1. Ποιες ευρωπαϊκές χώρες στράφηκαν στην οικονομική εκμετάλλευση των Νέων Χωρών και ποιες αποκόμισαν τα περισσότερα οφέλη;

2. Ποιοι παράγοντες οδήγησαν στη ρήξη τις αγγλικές αποικίες με τη μητρόπολη Αγγλία;

3. Ο πόλεμος της Ανεξαρτησίας και η συμμετοχή των ευρωπαϊκών δυνάμεων σ’ αυτόν.

4. Με βάση και αφετηρία το απόσπασμα από τη Διακήρυξη της Ανεξαρτησίας από το παράθεμα της σελ. 174 του σχολικού βιβλίου να απαντήσετε στα εξής :
- Πότε ο λαός έχει δικαίωμα να καταργήσει και να αλλάξει μια κυβέρνηση;
- Πώς ονομάζεται αυτό το δικαίωμα και από από ποια αρχή απορρέει;
- Γιατί το Κογκρέσο αντικατέστησε το δικαίωμα της ιδιοκτησίας με την επιδίωξη της ευτυχίας; Από ποιες ιδέες επηρεάστηκε;

5. «Οι κυβερνήσεις... μια νέα κυβέρνηση»: Να συγκριθεί το απόσπασμα αυτό με τις ιδέες του Λοκ.

6. Ποια υπήρξε η δομή του αμερικανικού κράτους σύμφωνα με το Αμερικανικό Σύνταγμα;

7. Στις αρχές του 18ου αι. οι αγγλικές αποικίες της Β. Αμερικής αριθμούσαν περίπου 4 εκ. κατοίκους που προέρχονταν, στο μεγαλύτερο μέρος τους, από όλες σχεδόν τις χώρες της Ευρώπης. Ποιοι δεσμοί ένωναν αυτούς τους ανθρώπους, ώστε να ανταποκριθούν στην κήρυξη του αγώνα εναντίον των Άγγλων;

8. Ποιες υπήρξαν οι συνέπειες της Αμερικανική Επανάστασης;

9. Ποιες είναι οι ιδιαιτερότητες που αποδίδονται στους Αμερικανούς και τους διαφοροποιούν από τους άλλους λαούς με βάση το παράθεμα της σελ. 175 του σχολικού βιβλίου; Πώς τις εξηγεί ο συγγραφέας;

*Τις ερωτήσεις έχει συντάξει η φιλόλογος Στέλλα Ναλπάντη

Ιστορία Β΄Λυκείου