14. Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ, Μ. Κλιάφα

KLIAFA_O_DROMOS

ΤΙΤΛΟΣ: Ο δρόμος για τον παράδεισο είναι μακρύς

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: Μαρούλα Κλιάφα

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Η αποδημία/Ο καημός της ξενιτιάς/Ο ελληνισμός έξω από τα σύνορα/Τα μικρασιατικά /Οι πρόσφυγες

ΑΛΛΗ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑΠροβλήματα σύγχρονης ζωής

ΕΙΔΟΣ: Μυθιστόρημα

ΕΤΙΚΕΤΕΣ:  Κινητικά προβλήματα, Στερεότυπα/Ρατσισμός, Σχολείο

ΔΙΑΦΟΡΑ: Γραμμένο αποκλειστικά με τη μορφή επιστολών. Ενδιαφέρουσα θα ήταν η σύγκριση με το βιβλίο «Έρωτ@ς με χαμηλ@ λιπ@ρά», της Λένας Μερίκα.

ΣΕΛΙΔΕΣ: 135

1. Ποια είναι η σχέση του τίτλου του βιβλίου με το περιεχόμενό του; Μπορείς να προτείνεις έναν άλλο τίτλο;
  2. Τι παρατηρήσεις έχεις να κάνεις σχετικά με τον τρόπο γραφής του συγκεκριμένου βιβλίου;
  3. Μελετώντας το βιβλίο, σίγουρα έχεις κατανοήσει τη συνήθη δομή μιας επιστολής. Μπορείς να παρουσιάσεις στους συμμαθητές σου τα βασικά της μέρη;
  4. Ποιους προβληματισμούς εγείρει η συγγραφέας μέσω του βιβλίου της; Εάν μπορείς, ανάφερε συγκεκριμένα αποσπάσματα.
  5. Τα γεγονότα και οι σκέψεις των κοριτσιών αποδίδονται μέσω των επιστολών που ανταλλάσσουν. Δοκίμασε να ξαναγράψεις δύο επιστολές σε μορφή διαλόγου μεταξύ των δύο κοριτσιών. Ποια είναι τα συμπεράσματά σου;
  6. Με αφορμή το βιβλίο θα μπορούσες να αναφέρεις μορφές κοινωνικού ρατσισμού; Κάνε μια έρευνα στο διαδίκτυο ή μελέτησε κάποια εγκυκλοπαίδεια για το συγκεκριμένο θέμα. Κατόπιν, παρουσίασε στους συμμαθητές σου τα συμπεράσματά σου.
  7. Βάλε τον εαυτό σου στη θέση της μιας εκ των δύο πρωταγωνιστριών του βιβλίου. Γράψε σε μορφή ημερολογίου τις σκέψεις σου όσον αφορά τις σχέσεις σου με τους άλλους ανθρώπους.
  8. Σύγκρινε το συγκεκριμένο βιβλίο με το μυθιστόρημα «Έρωτ@ς με χαμηλ@ λιπ@ρά», της Λένας Μερίκα. Να δημιουργήσεις μια παρουσίαση ως προς τις αναλογίες και τις διαφορές ανάμεσα στα δύο βιβλία. Προσπάθησε να είναι η παρουσίασή σου όσο γίνεται πιο πλήρης.

3 Responses to 14. Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ, Μ. Κλιάφα

1. Είναι ωραίο βιβλίο